Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Insuldijärgseks taastumiseks loodi uuenduslik võimalus

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Peegelteraapia on taastusravi tehnika, mida kasutatakse sageli insuldi üle elanud patsientide puhul, et aidata neil taastada nõrgenenud jäsemete funktsiooni. Selle meetodi aluseks on visuaalse illusiooni kasutamine – patsiendid vaatavad peeglisse, kus tugevam jäseme teeb harjutust, andes illusiooni, nagu teeks nõrgem jäseme sama liigutust.

Meetodi eesmärk on stimuleerida neuroplastilisust ajuinsuldi poolt kahjustatud pooles, et parandada nõrgema jäseme funktsioone. Michigani ülikooli tervishoiusüsteemi teadlased, eesotsas Chandramouli Krishnaniga, on välja töötanud selle tehnika uuendatud versiooni, lisades virtuaalreaalsuse tehnoloogia. Uuring avaldati ajakirjas NeuroEngineering and Rehabilitation.

NeuRRoVR-tehnoloogia

NeuRRoVR on Michigani ülikooli teadlaste poolt loodud tehnoloogia, mis ühendab virtuaalreaalsuse peakomplekti ja kehale kinnitatavad liikumisandurid. Patsiendid osalevad erinevates «mängudes», mis aitavad saavutada teraapia eesmärke. Näiteks võivad nad käeliigutuste abil liigutada virtuaalset palli, mis tõuseb ja muutub roheliseks, kui liigutus on tehtud õigesti. Teises mängus harjutatakse tasakaalu, simuleerides kitsal pinnal kõndimist, kusjuures patsient ise on tegelikult turvaliselt maapinnal.

Märksõnad

Tagasi üles