2022. aastal USAs tehtud teadustöö näitas, et 13,5 protsenti täiskasvanutest tundis end kolm kuud väldanud uuringperioodi jooksul väga väsinuna enamikul päevadest või iga päev. Kõige enam esines väsimust 18–44-aastaste naiste seas – üle 20 protsendil.
Miljonid inimesed on pidevalt väsinud – mis on nendega lahti? (4)
Väsimust ei põhjusta ainult ületöötamine, vaid see võib olla seotud ka toitumise ja elustiiliga. Puudus kolmest olulistest toitainest – D-vitamiinist, B12-vitamiinist ja oomega-3-rasvhapetest – võib oluliselt langetada energiataset, kirjutab ajakirjas The Conversation Binghamtoni ülikooli teadlane Lina Begdache.
D-vitamiin
USAs on üle 40 protsendil täiskasvanutest D-vitamiini puudus, mis võib soodustada väsimust, lihasnõrkust ja meeleoluhäireid.
- Parimad allikad: rasvane kala (lõhe, sardiinid), rikastatud piimatooted, munakollased ning taimetoitlastele rikastatud taimsed piimad ja teatud seened. Umbes 150 grammis lõhefilees sisaldub 800 IU (rahvusvaheline ühik) jagu D-vitamiini.
- Päevane soovitus: 600 IU (1–70-aastased), üle 70-aastastele 800 IU.
B12-vitamiin
Umbes 20 protsenti USA inimestest kannatab B12-vitamiini puuduse all, mis võib põhjustada energiapuudust ja aneemiat. Eriti ohustatud on vanemad inimesed, rasedad ja imetavad naised ning need, kellel on seedehäired.
Parimad allikad: liha, kala, piimatooted, munad; taimetoitlastele soovitatakse toidulisandeid.
Päevane soovitus: 2,4 mikrogrammi (umbes 85 grammis tuunikalas).
Oomega-3-rasvhapped
Paljud täiskasvanud ei saa piisavalt oomega-3-rasvhappeid, mis on olulised ajutervisele. Puudus võib suurendada ärevust, depressiooni ja vaimset väsimust.
Parimad allikad: rasvane kala; veganitele linaseemned, chia-seemned, kreeka pähklid (kuid kalast saadav oomega-3 on paremini omastatav).
Alkoholi mõju
Kuigi alkohol võib hetkeks lõdvestada, soodustab see pikemas perspektiivis väsimust. Alkohol vähendab B-vitamiinide omastamist ja segab energia tootmist kehas.
Elustiilitegurid
Päikesevalgus. Keha toodab D-vitamiini päikesevalguse abil; piisab 5–30 minutist päevas.
Liikumine. Regulaarne trenn (vähemalt 150 minutit nädalas) parandab verevarustust ja tõstab energiataset.
Uni. Eesmärgiks võiks seada 7–9 tundi kvaliteetset und. Vältige ekraane 30–60 minutit enne magamaminekut ning eelistage rahustavaid tegevusi nagu lugemine või meditatsioon.
Kokkuvõttes saab väsimust vähendada tervislike toitumis- ja elustiilivalikutega, mis toetavad energiat ja üldist heaolu.