Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Kuidas tuhmid või trauma tagajärjel viga saanud hambad korda teha?

Copy
Pärast söömist tasub juua vett või sellega suud loputada.
Pärast söömist tasub juua vett või sellega suud loputada. Foto: Shutterstock

​Confido Tartu Hambakliiniku proteesiarst ja implantoloog dr Maksim Ševtšenko räägib, milliseid võimalusi pakub esteetiline hambaravi.

Esteetilisest hambaravist võib olla kasu näiteks kulunud, suurte täidistega või traumaga hammaste esteetilise välimuse parandamiseks. Selle jaoks on võimalik kasutada hambalaminaate ja -kroone, vastavalt hammaste seisukorrale.

Hambalaminaadid

Hambalaminaadid on õhukesed, umbes 0,4-0,8 millimeetri paksused keraamilised plaadid, mis liimitakse spetsiaalse tsemendiga hammaste peale. Enne hambalaminaadi paigaldamist võib olla vaja ka hammast lihvida. Hambalaminaadid valmistatakse iga patsiendi jaoks spetsiaalselt, et laminaadi värvus, kuju ja istuvus sobiksid patsiendi oma hammastega.

Hambalaminaadid sobivad ebatasaste, murdunud või ka värvimuutustega hammaste ühtlustamiseks. Arvestada tuleb sellega, et keraamika peegeldab valgust hambast erinevalt ning vaatamata sellele, et hambalaminaat valmistatakse igale patsiendile spetsiaalselt, ei ole tulemus täpselt sama võrreldes päris hammastega. Sel põhjusel tuleb ühtlase tulemuse saavutamiseks asetada laminaadid kõigile kümnele hambale, mis naeratamisel enamasti paistavad välja. Vajadusel saab hambalaminaate paigaldada korraga ka kahele või neljale hambale.

Pärast laminaatide paigaldamist on jätkuvalt oluline korralik ja regulaarne suuhügieen, mis tagab laminaatide kestvuse umbes 15-20 aastaks. Halva suuhügieeni korral võib olla vaja laminaadid varem välja vahetada.

Hambakroonid

Kui laminaadiga kaetakse hamba üks pind, siis hambakroon on niiöelda kest, mis läheb hamba peale, parandades ka hammaste tugevust ja funktsiooni. Hambakrooni kasutatakse väga kulunud ja suure täidisega hammaste korral, samuti võib olla see vajalik ka pärast juureravi lõppu. Kuna kroonidele langeb suurem koormus, siis on need tugevamad ja need valmistatakse minimaalselt 1 millimeetri paksusena. Enamasti on ka hambakroonid valmistatud keraamilisest materjalist ning neid kasutatakse mitme hamba katmiseks, aga võimalik on paigaldada kroon ka üksikule hambale.

Hambalaminaate ja -kroone paigaldatakse vaid siis, kui kõik hambad on ravitud. Seega võib olla enne protseduuri vajalik ka hammaste ravi.

Regulaarne suuhügieen tagab kauni naeratuse

Põhjalik ja regulaarne suuhügieen on oluline selleks, et ei tekiks kaariest või igemehaiguseid. See on oluline nii pärast hammaste kroonimist, laminaatide paigaldust kui ka siis, kui eelnimetatud protseduure ei ole tehtud.

  • Hambaid tuleb pesta regulaarselt kaks korda päevas: hommikul ja õhtul. Hommikuti võiks kasutada manuaalset hambaharja, et tunnetada paremini raskesti ligipääsetavaid kohti ja neid korralikult puhastada. Õhtuseks hambapesuks võiks kasutada elektrilist hambaharja, mis aitab paremini puhastada päeva jooksul tekkinud ladestusi.
  • Tavalise hambaharja pea ja ka elektrilise hambaharja otsik võiksid olla pehmete harjastega.
  • Nädalas kolm kuni neli korda on soovituslik hambaid niiditada.
  • Kaks korda aastas võiks käia hammaste puhastuses hambaarsti või suuhügienisti juures, et eemaldada hammastele tekkinud kattu ja pigmenti.
  • Suuhügienist ei kontrolli hambaid ja ei oska koheselt kaariest tuvastada, mistõttu tuleb ka kord aastas käia hambaarsti juures, et kontrollida enda hammaste- ja suutervist ning vajadusel teha ravi.

Oluline on pöörata tähelepanu toitumisele. Meeles tuleb pidada seda, et süsivesikuid sisaldavad toidud on söögiks ka kaariest tekitavatele bakteritele. Seetõttu võiks nende tarbimist vähendada ja kui neid tarbida, siis koos põhitoidukordadega. Hea harjumus on juua vett või pärast söömist veega suud loputada, et neutraliseerida suus pH-d ja puhastada suud kaariest tekitavatest bakteritest.

Valgendavad hambapastad on abrasiivsed (suure RDA näiduga) ja hõõruvad füüsiliselt hammastele tekkinud pigmenti ja hambakattu, muutes hamba emaili aja pikku nõrgemaks. Juhul, kui peaks olema soov enda hambaid valgendada, siis tuleb selleks pöörduda hambaarsti või suuhügienisti poole ning teha protseduur hambaarsti juures.

Artikkel ilmus Confido kuukirjas.

Märksõnad

Tagasi üles