Tihti arvatakse, et suguhaigused puudutavad vaid neid, kellel on värvikas ja aktiivne suguelu. Tegelikult piisab nakatumiseks vaid ühest kaitsmata vahekorrast ja see võib kaasa tuua mitmekuise ning kurnava raviprotsessi.
Mis on Eestis kõige levinum suguhaigus ja kuidas seda vältida?
Oma lugu jagas Birgit (29), kes tutvus kevadel baaris meeldiva noormehega. Flirtiv vestlus ja kokteilid viisid sujuvalt selleni, et baarist liiguti neiu korterisse ning koos veedeti kirglik öö.
«Kõik läks nii sujuvalt ning kuna võtan antibeebipille, siis ei tulnud kohe selle pealegi, et ennast ka kuidagi teisiti kaitsta. Hommikul oli muidugi siiski paha tunne, et niimoodi uisapäisa tegutsetud sai,» tunnistas Birgit.
Mõni aeg pärast kaitsmata vahekorda tundis neiu intiimpiirkonnas ärritust. Kuna ta oli hiljuti külastanud naistearsti, kus oli tuvastatud pH-taseme häire, siis esialgu ajas naine vaevuse selle kaela. Kui aga olukord hullemaks muutus, külastas ta taas naistearsti. Läbivaatuse käigus võttis arst naiselt tupeproovi suguhaiguste testiks. Mõned päevad hiljem selgus, et kahtlused osutusid tõeks – naine sai mükoplasmoosi diagnoosi.
Mükoplasmoos levib nii naiste kui meeste hulgas
SYNLABi laboriarst dr Paul Naaber ütles, et mükoplasmoos on Eestis üks sagedasemaid sugulisel teel levivaid haiguseid. «Mükoplasmoosi näol on tegemist suguteede põletikuga, mida tekitab bakter Mycoplasma genitalium. See levib nii meeste kui naiste seas kaitsmata vahekorra ja suuseksi ajal,» selgitas laboriarst.
Mükoplasmoosi puhul ei pruugi haigestunud inimesel esineda haigussümptomeid. Siiski võib see naistel põhjustada suurenenud voolust, vahekorrajärgset veritsust ja alakõhuvalu. Meestel võib esineda limast eritist või valulikku urineerimist. Ravimata juhtudel võib see põhjustada vaagnapiirkonna põletikke ja emakavälist rasedust ning olla üks viljatuse põhjuseid nii naistel kui meestel.
«Mükoplasmoosi ravitakse antibiootikumidega ning enamasti allub haigus ravile, kuid mitte alati,» tõdes dr Naaber.
Ebamugavad sümptomid ja kaks antibiootikumikuuri
Paraku oli Birgit üks neist, kelle puhul esmalt määratud antibiootikumiravi ei andud oodatud tulemust. «Arst ütles kohe, et antibiootikumikuur ei pruugi aidata ning veidi aega pärast kuuri lõppu naasidki sümptomid, suurenenud voolus ja ebamugavus. Kuna oli suvine aeg, siis oli haigus eriti häiriv. Ootasin mitu nädalat järjekorras arsti aega ja uute analüüside tulemust,» kirjeldas Birgit.
Analüüsidest selgus, et bakter on tagasi ja arst kirjutas välja uue, pikema kuuri kangema antibiootikumiga. Birgiti jaoks tegi olukorra veelgi keerulisemaks see, et ravim oli haruldane ja igas apteegis seda ei olnudki. «Lisaks tekitas hirmu, kui lugesin, et teatud mükoplasma tüved on muutunud antibiootikumidele residentseks ning kartsin, et äkki ma ei saagi haigusest lahti. Arst lohutas, et see on väga väike võimalus,» rääkis neiu.
Dr Paul Naaber kinnitab, et järjest sagedamini leiame M. genitalium'i genoomis antibiootikumiresistentsust põhjustavaid mutatsioone. Seetõttu ei pruugi antibiootikumikuurid esmavalikuravimitega (makroliidid ja fluorokinoloonid) alati toimida. See võib kaasa tuua pikaajalise nakkuse püsimise, sümptomite süvenemise ja tõsiste tüsistuste tekke. «Et antibiootikumiresistentsus on kogu maailmas muret tekitav asjaolu, teostab SYNLABi labor positiivsete mükoplasmoosi juhtumite korral lisaks haigustekitaja resistentsusmutatsioonide uuringu, mis on arstile abiks ravi määramisel,» tõi dr Naaber välja.
Parem karta kui kahetseda!
Parim viis erinevate sugulisel teel levivate haiguste ennetamiseks on kondoomi kasutamine. «Ka oraalseks on seks ning selle puhul tuleb samamoodi kasutada kondoomi,» juhib dr Naaber tähelepanu tõsiasjale, millega sageli ei osata arvestada.
Lisaks ennetamisele on tema sõnul oluline ennast aeg-ajalt suguhaiguste suhtes testida, et vältida võimalikku haiguse edasikandumist. «Täna on võimalus end testida enamlevinud suguhaiguste suhtes anonüümselt ja kodus võetud proovimaterjali alusel – meestel esimesest hommikusest uriinist, naistel tupekaapest. Seda eelkõige selleks, et test ei jääks häbi või proovivõtu kartuse tõttu tegemata,» tõi SYNLAB Eesti laboriarst välja võimaluse enda kiireks testimiseks ilma, et peaks arsti aega ootama.
Avastamata ja väljaravimata suguhaigused võivad kaasa tuua pikaajalisi ebamugavusi, aga ka tõsiseid tagajärgi. «Nii mükoplasmoos, aga ka näiteks klamüdioos võivad ravimata jätmisel põhjustada viljatust nii meestel kui naistel. Ravimata jätmisel võib see teatud juhtudel meestel mõjutada kogu suguelundkonna toimimist ja naistel tekitada kroonilist põletikku ja ka raseduse katkemist,» lausus dr Naaber.
Birgit sai pärast teist antibiootikumikuuri ebameeldivast bakterist lahti. Ta tõdes, et pärast seda juhtumit on ta väga kahtlustav ja ka oluliselt ettevaatlikum. «Millegi pärast on jäänud mulje, et suguhaiguste ravi on lihtne – võtad mõned tabletid ja asi korras. Aga alati ei ole see nii ja ravi võib venida oluliselt pikemaks kui arvad,» nentis Birgit.
Millal ennast testida?
- Kui oled olnud kaitsmata seksuaalvahekorras (vaginaal-, oraal- või anaalseks) ja te ei kasutanud kondoomi; kondoom purunes või libises maha.
- Kui su seksuaalpartneril leiti sugulisel teel leviv haigus.
- Kui sul esineb sümptomeid, nagu näiteks rohkenenud või halvalõhnaline voolus tupest, eritis peenisest, valulik urineerimine, ebaregulaarne või vahekorrajärgne veritsus, alakõhuvalu, valu vahekorra ajal, villid või muud moodustised suguelundite piirkonnas.
- Enne seda, kui otsustad partneriga kondoomi kasutamisest loobuda.
- Rasedust planeerides.