Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Depressiooni teket võib soodustada kõhus toimuv muutus

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Uuringud on näidanud, et inimese seedekulgla mikroobikooslus mõjutab tervist, sealhulgas vaimset tervist. Siiski on alles hiljuti hakatud mõistma, millised bakteriliigid haiguste arengut mõjutavad ja kuidas need seda teevad.

Näiteks on seostatud soolebakterit Morganella morganii depressiooniga, kuid seni ei olnud selge, kas see bakter soodustab häiret, kas häire muudab mikroobikooslust või on mängus hoopis midagi muud.

Harvardi meditsiinikooli teadlased on nüüd avastanud bioloogilise mehhanismi, mis tugevdab tõendusmaterjali, et M. morganii mõjutab ajutervist, ja pakuvad usutava selgituse selle kohta, kuidas see toimub. Tulemused avaldati Ameerika keemiaühingu ajakirjas.

Põletikku soodustav molekul

Teadlased leidsid, et keskkonna saasteaine dietanoolamiin (DEA) võib asendada teatud suhkrualkoholi molekulis, mida M. morganii soolestikus toodab.

See ebanormaalne molekul aktiveerib immuunvastuse, mida normaalne molekul ei tee, kutsudes esile põletikuliste valkude (näiteks interleukiin-6, IL-6) vabanemise. Krooniline põletik on seotud depressiooni ja paljude teiste haiguste arenguga.

Tagasi üles