Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Peaasi.ee tugevdab koostööd tervishoiutöötajatega, et pakkuda noortele paremat vaimse tervise abi

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Peahea nõustamisel osalenud noore psühhosotsiaalse hindamise järgselt vormistatud põhjalik kokkuvõtte on sellest aastast tervishoiutöötajatele ja -spetsialistidele kättesaadav Terviseportaalist. Kokkuvõtte sisu on kooskõlla viidud psühhiaatri e-konsultatsiooni juhistega ning seda saab vajadusel kasutada ka e-konsultatsiooni põhjana.

«Peahea nõustamisele pöördus eelmisel aastal vaimse tervise abi saamiseks enam kui 1700 noort, kellest umbes kaks kolmandikku suunasime edasi tervishoiusüsteemi. Mõnikord on põhjus selles, et vaimse tervise probleemid on süvenenud ning noor vajab kiiret suunamist kõrgema astme teenusele. Seega on oluline, et nõustamisel käinud noore terviseandmed oleksid mugavalt kättesaadavad,» selgitas Peaasi.ee keskuse juht Kadri Pahla.

«Nõustamise esmasel kohtumisel kogume põhjaliku anamneesi, kaardistame murekohad ja ressursid. Nende andmete kättesaadavaks muutmine esmatasandi tervishoiuspetsialistidele aitab tagada noorte terviklikuma ja järjepidevama abi, võimaldades perearstidel ja -õdedel paremini mõista noore vajadusi ning pakkuda tõhusamat tuge vaimse tervise murede lahendamisel,» lisas Kadri Pahla.

Peahea nõustamisele pöördunud noored toovad kõige sagedamini välja muret ärevuse, depressiooni, keskendumisraskuste, unehäirete ja suhtlemisprobleemidega. Enam kui pooled noortest pidasid nõustamisteenuse juures kõige tähtsamaks võimalust vestelda ja saada emotsionaalset tuge ning 25 protsenti pidas kõige tähtsamaks eneseabi oskuste omandamist.

Peahea nõustamine on Austraaliast pärit tõenduspõhine lähenemine, mis on kohandatud Eesti oludele ja sisaldab mitmesuguseid harjutusi ning enese aitamise tööriistu.

Peahea nõustamine on suunatud 12–26-aastastele noortele, kes tunnevad, et neil on vaimse tervisega probleeme, näiteks meeleolu alanemine ja kõikumine, ärevus, keskendumisraskused, motivatsiooni puudus. Peahea nõustamine on tasuta. Nõustamisele saavad registreeruda noored üle Eesti noustamine.peaasi.ee/noored.

Peaasi.ee tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasi.ee on pälvinud oma tegevusega 2020. aasta tervisesõbra tiitli ning presidendi sotsiaaltöö aastapreemia. 2020. aasta lõpus tunnustati Peaasi.ee-d kodanikuühiskonna aasta tegija ja aasta vabaühenduse tiitlitega.

Tagasi üles