Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Laste kõrvavalu ABC: kuidas ravida ja millal pöörduda arsti poole?

Copy
Laps ja kõrvavalu
Laps ja kõrvavalu Foto: Shutterstock

Kõrvavalu on lastel sagedane tervisemure, mis võib viia tõsiste tagajärgedeni, sealhulgas ajutise või püsiva kuulmislanguseni. Sageli algab see kergest nohust või külmetushaigusest, kuid vale või hilinenud ravi korral võib areneda keskkõrvapõletikuks, mis on üks levinumaid kõrvavalu põhjustajaid.

Keskkõrvapõletik algab sageli külmetushaigusest, kui viirused ja bakterid levivad ninast kuulmetõri kaudu keskkõrva. «Lastel on nina ja kõrva ühendav toru lühem kui täiskasvanutel, mistõttu pääsevad bakterid ja viirused sinna kergemini,» selgitab Saku Tervisekeskuse Benu apteegi farmatseut Anton Ojamaa. «Põletiku korral tekib turse, mille tõttu halveneb ventilatsioon kõrvas. Kui midagi ette ei võeta, võib kuulmekilele tekkida suur rõhk, mis põhjustab tõsisemaid kahjustusi.»

Kõrvapõletik võib olla nii viiruslik kui bakteriaalne. Viirusliku põletiku korral paraneb olukord sageli iseenesest, kuid bakteriaalse põletiku puhul võib olla vajalik antibiootikumravi. «Tavaline kõrvavalu peaks alluma põletikuvastastele ravimitele, nagu ibuprofeen. Ka paratsetamool võib aidata valu leevendada, kui põletik pole tugev. Keskkõrvapõletik on aga tõsisem seisund, millega võib kaasneda väga kõrge palavik (39–40 kraadi) ning terav ja tugev kõrvavalu, mida lastel on sageli võimatu taluda,» kirjeldab apteeker.

Põletiku tüsistusi võib põhjustada ka see, kui vedelik kuulmekile taga ei pääse ära. «Turse ja vedeliku kogunemise korral hakkavad seal paljunema bakterid ja viirused, mis muudavad põletiku tõsisemaks,» selgitab farmatseut.

Ojamaa toob välja, et kõrvapõletiku tekkepõhjuseid on teisigi, näiteks kurgu- ja hambapõletikud või allergiad, mis põhjustavad turseid ninna ja see omakorda valu turset ja valu ka kõrvapriikonda. Laste puhul pole välistatud võõrkeha sattumine kõrva, mis tekitab valu. Kõrvapõletik võib alata ka traumast. «Kui kõrv on lukus, pärast traumat tekib veritsus või kaasneb pearinglus, tuleb samuti kohe arsti poole pöörduda.»

Kõrvavalu ravi algab alati nohu ravist

Kõrvavalu ravi ja leevendamine algab õigetest võtetest. Ojamaa rõhutab, et kõige olulisem on keskenduda nohu ja nina limaskesta turse ravile, sest sageli algab kõrvapõletik just sealt. «Väikelaste puhul on probleem selles, et nad ei oska veel korralikult nina nuusata. Mõni tõmbab hoopis sekreedi endasse, mis ainult halvendab olukorda,» selgitab Ojamaa.

«Kõige olulisem on nina limaskesta turse alandamine ja nohu ravi. Selleks võib kasutada merevee baasil valmistatud ninatilkasid ja -spreisid ning suukaudseid siirupeid nina ja kõrvade turse leevendamiseks,» soovitab farmatseut. «Valu ja palaviku vähendamiseks sobivad paratsetamool ja ibuprofeen, mida saab apteegist ilma retseptita. Kõrva sisse midagi tilgutada ei tohi, seda eriti laste puhul.»

Lisaks ravimitele rõhutab Ojamaa ka puhkamise ja vedelike tarbimise olulisust. «Oluline on, et laps puhkaks ja tarbiks piisavalt sooja vedelikku, näiteks vett või taimeteed,» märgib ta.

Ehkki kodused meetodid aitavad sageli kõrvavalu leevendada, rõhutab Ojamaa, et teatud juhtudel ei pruugi need olla piisavad. «Kui valu on väga tugev ja palavik ei allu põletikuvastastele ravimitele, siis tuleb kindlasti arsti poole pöörduda, sest vajalik võib olla antibiootikumravi. Ka mädane eritis kõrvast on selge märk, et on vaja professionaalset ravi,» selgitab apteeker.

Korduv kõrvapõletik ja kuulmislangus

Ravimata või korduv kõrvapõletik võib põhjustada tõsiseid tüsistusi, sealhulgas kuulmislangust. Anton Ojamaa selgitab, et korduvate kõrge palavikuga põletike korral võib olla vajalik otorinolarüngoloogi ehk kõrvaarsti sekkumine.

«Kui lapsel tekib sageli kõrvapõletik ja iga kord kaasneb kõrge palavik (40+ kraadi), tuleks kindlasti uurida adenoidide seisundit. Seda saab teha röntgenuuringuga,» ütleb Ojamaa. «Kuulmislangus tekib, kui kuulmekile, kuulmeluukesed või kuulmisnärv saavad põletiku tõttu kahjustada. Mäda ja turse tõttu ei saa heli normaalselt edasi kanduda, sest vibratsioon on häiritud. Kuulmislangus on õnneks sageli ajutine, kuid korduvate põletike korral võib see jääda püsivaks.»

Kõrvapõletikud ei tohiks esineda nii sageli, kuna sellel on tõenäoliselt mingi põhjus. Ravimata jätmisel võib põletik põhjustada kuulmise langust. Mädased põletikud on kogu organismile ohtlikud, eriti pea piirkonnas, kuna seal asuvad elutähtsad organid. Farmatseut võib soovitada vaktsineerimist või vajadusel operatsiooni, et ennetada tulevikus raskeid põletikke, kuid seda peab otsustama koostöös kõrvaarstiga.

Vanemad peaksid olema tähelepanelikud, kui laps ei reageeri vaiksematele helidele või hakkab sageli tõstma televiisori heli. «Kuulmislangust võib märgata ka selles, kui laps ei kuule enam nii hästi nagu varem,» selgitab Ojamaa.

Kuulmislanguse ennetamine: tähtis on vanemate tähelepanelikkus

Kuulmislanguse ennetamiseks on oluline kõrvapõletikke korralikult ravida ning pöörata tähelepanu lapse tervisele ka pärast sümptomite taandumist. «Kui kõrvavalu on möödas, on soovitatav järelkontroll perearsti juures. See aitab veenduda, et põletik on täielikult taandunud ja tüsistusi ei ole tekkinud,» soovitab Ojamaa.

Ta rõhutab, et vanemad peaksid jälgima lapse kuulmist vähemalt 1–2 nädalat pärast kõrvapõletikku. «Kui kuulmine pole taastunud, tuleb pöörduda arsti poole, et välistada püsivad kahjustused,» ütleb ta.

Kõrvavalu ja kuulmislanguse ennetamisel mängib võtmerolli ka lapse nina regulaarne hooldamine. «Lastele tuleks varakult õpetada nina loputamist ja puhastamist, et vältida põletike levikut. Nina hooldusprotseduurid võiksid muutuda igapäevaseks harjumuseks,» lisab Ojamaa.

Märksõnad

Tagasi üles