Homme, 4. veebruaril tähistatakse ülemaailmset vähipäeva, mille eesmärk on pöörata tähelepanu sellele, kuidas vähk patsiendi elu pea peale pöörab. Lisaks kõigile füüsilistele tervisehädadele, mida vähk endaga kaasa toob, avaldab saadud diagnoos tugevat mõju ka patsientide vaimsele tervisele.
Vähidiagnoosiga suureneb risk vaimsete terviseprobleemide tekkeks (1)
Tervise Arengu Instituudi viimase vähistatistika andmetel diagnoositi 2022. aastal Eestis ligi 9200 vähi esmasjuhtu, mis tõstis vähihaigestumise tagasi pandeemiaeelsele tasemele. Ühtlasi diagnoositi naistel esmakordselt üle 900 rinnavähijuhtumi, mis oli pea 140 võrra rohkem kui varasemal aastal. Meeste puhul osutus kõige sagedamini diagnoosituks eesnäärmevähk, moodustades kõigist meestel registreeritud vähkidest 30%.
«Vähi diagnoosi puhul läheb enamasti tähelepanu kohe haiguse ravile, aga diagnoos ei mõjuta üksnes füüsilist tervist, vaid avaldab sügavat mõju ka patsiendi vaimsele heaolule,» selgitas Tartu Ülikooli Kliinikumi onkoloog doktor Kersti Kallak. «Enamasti on hingeline kriis kõige suurem vahetult pärast diagnoosi ja enne raviplaani saamist, sel ajal on eriti oluline pakkuda patsiendile ka vaimset tuge ja hoida tema positiivset meelt, sest suur osa vähipatsientidest saab pärast ravi elada veel palju aastaid täisväärtusliku elu,» lisas ta.
Londoni ja Cambridge’I teadlaste läbi viidud uuringu tulemuste põhjal on rinnavähi diagnoosiga patsientidel 30% suurem risk depressiooni ja ärevushäirete kujunemise risk.
«Vähidiagnoos on inimesele alati šokk,» kinnitab ka Läänemaa Vähiühingu juhatuse esimees Tiia Treimann-Differt. «Vähiravimid on üha paremad, ravi üha tõhusam, aga kõigele sellele, mis jääb väljapoole haigla seinu, ei pöörata alati piisavalt tähelepanu. Vähihaige vajab lisaks ravile ka vaimset tuge, abi lähedastelt ja tihti ka ekspertidelt. Vananev ühiskond tähendab rohkem vähidiagnoose ja sellega kaasneb oht, et teema muutub justkui tapeediks. Me ei tohi unustada, et iga patsient on inimene, kelle füüsilise tervise kõrval on sama tähtis ka vaimne tervis.»
Tänavuse vähipäeva raames pani Roche Eesti koostöös Ülemaailmse Kopsuvähipatsientide Nõukoguga kokku vähi ja vaimse tervisega seotud digiraamatu, mis aitab vähidiagnoosiga patsientidel vähist rääkida ja vaimse tervise probleemidega toime tulla. Materjal käsitleb erinevaid probleeme ning sisaldab esmaseid lihtsamaid nõuandeid, kuidas ennast vähidiagnoosiga mitte ära kaotada. Digiraamat on leitav kasvaja.net