Saada vihje

Euroopas vohavad tõsiseid tüsistusi põhjustavad nakkushaigused

Copy
Suguhaiguste levik on hoogustunud eriti noorte inimeste hulgas.
Suguhaiguste levik on hoogustunud eriti noorte inimeste hulgas. Foto: Shutterstock

Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskus (ECDC) avaldas 2023. aasta suguhaiguste epidemioloogilise aruande, mis näitab jätkuvat haigestumise kasvu Euroopa Liidu ja Euroopa majanduspiirkonna riikides. Tulemused rõhutavad vajadust tõhustada ennetust, testimist ja ravi, et pidurdada lokkavat rahvatervise probleemi.

2023. aastal registreeriti peaaegu 100 000 gonorröajuhtu, mida on 31 protsenti rohkem kui 2022. aastal ja üle 300 protsendi rohkem kui 2014. aastal. Tõus oli märgatav kõigis vanuserühmades, sealhulgas meeste seas, kes seksivad meestega, samuti heteroseksuaalsete meeste ja naiste hulgas. Naistest olid suurima riskiga 20–24-aastased (46-protsendiline kasv), meestest 25–34-aastased. Ravimata gonorröa võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, nagu viljatus ja vaagnapõletik.

Süüfilise juhud kasvasid samuti – 2023. aastal registreeriti üle 40 000 juhu, mida on 13 protsenti rohkem kui 2022. aastal ja kaks korda rohkem kui 2014. aastal. Süüfilis esineb sagedamini meeste hulgas (seitse meest ühe naise kohta) ning enamasti diagnoositakse seda meestega seksivatel meestel (72 protsenti). Samas suurenes süüfilise levik ka naiste seas. Ravimata süüfilis võib põhjustada tõsiseid tüsistusi südames ja närvisüsteemis ning rasedatel ohustab loote tervist.

Klamüüdia jääb enim levinud bakteriaalseks suguhaiguseks Euroopas, kuigi kasvu tempo 2023. aastal aeglustus. Registreeriti üle 230 000 juhu, mida on 13 protsenti rohkem kui 2014. aastal. Haigus esineb peamiselt noortel, eriti 20–24-aastastel naistel.

Murettekitav on gonorröa antibiootikumiresistentsuse kasv, mis ohustab olemasolevate ravivõimaluste tõhusust. ECDC jälgib resistentsuse trende ja toetab riike vastumeetmete rakendamisel.

Suguhaiguste kasvu põhjuseid võib olla mitu – suurem testimise maht, muutused seksuaalkäitumises (nt kondoomi harvem kasutamine, rohkem seksuaalpartnereid). ECDC rõhutab ennetusmeetmete tähtsust: kondoomide kasutamine, avatud suhtlus partneritega ja regulaarne testimine. Suguhaiguste sümptomite (valu urineerimisel, ebatavaline eritis, lööve või haavandid suguelundite piirkonnas) korral on soovitatav viivitamatult testida. Paljud nakkused võivad kulgeda ilma nähtavate sümptomiteta.

Tagasi üles