Kui perearst peab vajalikuks patsiendi seisundi põhjalikumat hindamist ja nõustamist kehalise koormuse teemal, saab perearst patsiendi suunata spordiarsti konsultatsioonile.
«Kui inimene otsustab, et ta hakkab iga päev tervisekõndi tegema ja tunneb ennast seejuures hästi, siis üldiselt ei ole arstlik kontroll vajalik. Kui otsustatakse hakata valmistuma tugevaks pingutuseks, näiteks maraton või triatlon, või on soov hakata osalema spordivõistlustel, siis on soovitatav minna spordiarsti konsultatsioonile ja teha terviseuuring ettevalmistusperioodi alguses,» rääkis dr Tali.
Ka maratoni eel tuleks eespool toodut silmas pidada. «Oleks hea, kui suusa-, jooksu-, rattamaratoni eel treeniks osaleja nii, et keha harjuks koormustega ja harjutaja õpiks tundma oma keha võimeid. Oluline oskus on valida enda treenitusele sobiv maratoni läbimise distants, tempo ja riietus. Kui maratonieelsel nädalal haigestutakse viiruinfektsiooni või tekib kroonilise haiguse ägenemine, siis oleks mõistlik maratonil osalemisest loobuda,» selgitas dr Tali.
Spordiarstide sõnul on väsimuse teke maratoniraja teises pooles pigem tavaline nähtus, kuid siiski tuleks olla tervise suhtes valvas. «Kui peaks tekkima ebatavaliselt tugev väsimus- või nõrkustunne, mis ei möödu ka tempo vähendamise ja toitlustuspunktis söömise ja joomisega, siis peaks sellel korral suusasõidu katkestama. Samuti peaks sõidu kohe katkestama ja korraldajaga ühendust võtma kui tekib valu rinnaku taga, mis võib kiirguda vasakusse kätte, alalõua, ülakõhu või abaluu piirkonda,» lisas dr Tali. Kui suur pingutus on tehtud, siis võiks parim viis taastumiseks olla puhkus, tervislik toitumine, piisav vedeliku tarbimine ja kosutav uni. Maratonile järgnevatel päevadel on soovitatav kerge liikumine, seda ka siis, kui lihased on eelnenud pingutusest valulikud. Hästi sobivad ka erinevad taastavad protseduurid nagu massaaž või veeprotseduurid.
Spordiarsti vastuvõtule on võimalik pöörduda nii Tartus kui ka Tallinnas. Tartus toimuvad vastuvõtud Tartu Ülikooli kliinikumi L. Puusepa 1a hoones ja Tartu Ülikooli spordihoones (Ujula 4) ning Tallinnas Tervisemaja 2 hoones, aadressil Sepapaja 12/1. Kliinikumi spordiarsti vastuvõtule saab registreeruda esmaspäevast reedeni kell 9–16 telefonil 731 9221.
Artikkel ilmus kliinikumi lehes.