Päevatoimetaja:
Ly-Marleen Tamme
Saada vihje

Suitsetajate osakaal maailmas väheneb, aga kopsuvähki haigestumine suureneb. Miks? (6)

Copy
Suitsetamine, suitsetamisest loobumine. Pilt on illustreeriv.
Suitsetamine, suitsetamisest loobumine. Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

​Kuigi suitsetajate osakaal maailmas väheneb, põhjustab kopsuvähk endiselt ligi kaks miljonit surmajuhtumit aastas. Uus uuring viitab sellele, et kopsuvähi juhtumid mittesuitsetajate seas on tõusuteel ning peamiseks süüdlaseks võib olla suurenev õhusaaste. Eriti puudutab see Ida-Aasiat, kus õhukvaliteet on maailma halvimate seas, edastab Science Alert

Rahvusvahelised teadlased uurisid vähi esinemissagedust aastatel 1988–2017 ja leidsid, et mittesuitsetajate seas on kõige levinumaks kopsuvähi vormiks adenokartsinoom, mis moodustab 45,6 protsenti juhtumitest meestel ja 59,7 protsenti naistel. Suitsetamise vähenemisega on mittesuitsetajate kopsuvähi osakaal tõusnud ning teadlased rõhutavad, et lisaks suitsetamise vastu võitlemisele tuleks rohkem tähelepanu pöörata ka õhusaaste vähendamisele.

Mittesuitsetajate kopsuvähk on nüüd hinnanguliselt viies peamine vähisurma põhjus maailmas, mõjutades peamiselt naisi ja Aasia elanikkonda. Varasemad uuringud on juba näidanud seost õhusaaste ja adenokartsinoomi vahel. See uuring aga kinnitab, et saastunud õhk võib olla oluline riskitegur.

Tagasi üles