Päevatoimetaja:
Ly-Marleen Tamme
Saada vihje

Meestel on rohkem tõsiseid südameinfarkte kui naistel – miks küll?

Copy
Südamehaigustest on Eesti meeste kõige sagedasem mure kõrgvererõhktõbi, mis põhjustab südamelihase infarkti, aga ka ajuinsuldi teket.
Südamehaigustest on Eesti meeste kõige sagedasem mure kõrgvererõhktõbi, mis põhjustab südamelihase infarkti, aga ka ajuinsuldi teket. Foto: Shutterstock

Rootsi Göteborgi ülikooli teadlased avastasid, et meestel tekib infarkti järel rohkem südamelihase kahjustusi kui naistel ning peamiseks süüdlaseks on testosteroon. Samuti leiti, et juba olemasolev ravim võib aidata põletikulist reaktsiooni vähendada.

Maailma Südameföderatsiooni 2023. aasta raporti põhjal on südamehaigused jätkuvalt juhtiv surmapõhjus kogu maailmas, kusjuures kõrge sissetulekuga riikides on meeste suremus südame-veresoonkonna haigustesse suurem kui naistel. Varasemad uuringud on näidanud, et meeste infarktid on ulatuslikumad, kuid mehhanism on seni jäänud ebaselgeks. Nüüd on leitud, et testosteroon süvendab põletikulist vastust, mis omakorda põhjustab suuremaid kahjustusi.

Uuringus selgus, et pärast infarkti tekkis isastel hiirtel emastest rohkem neutrofiile – valgeliblesid, mis vallandavad põletikulise reaktsioon. Samuti oli neil suurem südamelihase kahjustuse ala. Kastreeritud isastel hiirtel, kelle testosteroonitase oli madalam, olid kahjustused väiksemad ning neutrofiilide tase sarnanes emasloomade omaga. Kui kastreeritud hiirtele anti testosterooni, suurenes südamelihase kahjustust näitava troponiini tase, kirjutab New Atlas

Tagasi üles