Skip to footer
Saada vihje

HUVITAV TEADA Miks me käitume nii nagu me käitume?

Pilt on illustreeriv.

​HSE ülikooli ja Londoni hügieeni- ja troopilise meditsiini kooli teadlased on tuvastanud 15 põhilist ajendit, mis mõjutavad inimkäitumist. Evolutsioonilisest perspektiivist lähtudes analüüsiti, kuidas need ajendid kujundavad isiklikke harjumusi ja sotsiaalseid suhteid, edastab ScitechDaily

Varasemad teooriad, nagu Maslow' vajaduste hierarhia, keskenduvad peamiselt sotsiaalsetele motiividele, kuid sageli jäetakse kõrvale evolutsioonilised juured. Uues uuringus vaadeldi ajendeid kui kohastumismehhanisme, mis on aidanud inimestel ellu jääda ja mõjutavad käitumist ka tänapäeval.

Uuringus osales üle 500 inimese, kes hindasid 150 väidet oma eelistuste, hirmude ja sotsiaalsete püüdluste kohta. Võrgustikanalüüsi abil määratleti 15 põhimotiivi, mis jagunevad viide laiemasse kategooriasse. Mõned neist on õiglus, hoolimine, uudishimu, staatus ja mäng. Näiteks seostub õiglustunne hoolimise ja uudishimuga, viidates sotsiaalse heaolu ja antisotsiaalsete tegurite jälgimise tähtsusele. Staatus on keskne ajend, kuna see tagab ressursid edu saavutamiseks ja partnereid ligitõmbamiseks. Mäng aitab omakorda arendada oskusi, mis toetavad staatuse säilitamist ja kohanemist muutustega.

Leiti ka vanuse- ja soopõhiseid erinevusi: naised väärtustavad enam hoolimist ja mugavust, mehed aga staatust ja külgetõmmet. Nooruses on esikohal staatus ja mäng, kuid vanuse kasvades muutuvad tähtsamaks turvalisus ja mugavus.

Uuringu tulemused võivad olla kasulikud turunduses, tehisintellektis ja teraapias. Reklaamides saab suunata noori mängulisuse ja staatuse kaudu, vanemaid aga turvalisuse ja lihtsuse rõhutamisega. Tehisintellekti lahendustes võib noorematele pakkuda mänguliste elementide kasutamist mittemängulistes keskkondades ja sotsiaalset suhtlust, samas kui vanematele sobivad paremini mugavust ja lihtsust toetavad lahendused. Teraapias võib arusaamine evolutsioonilistest ajenditest aidata paremini vastata klientide vajadustele, hoides tasakaalu näiteks turvalisuse ja uudishimu vahel.

Teadlaste sõnul aitab evolutsiooniliste motiivide mõistmine luua lahendusi, mis muudavad inimeste elu turvalisemaks, mugavamaks ja huvitavamaks.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles