Tervisekassa taskuhäälingu uues osas räägivad erakorralise meditsiini arstid, millal on õige hetk pöörduda EMOsse, millal tuleks abi otsida hoopis mujalt. Lisaks selgitatakse, milline on praegune olukord erakorralise meditsiini valdkonnas, milliste väljakutsetega silmitsi seistakse ning millised on potentsiaalsed lahendused.
Saatekülalisteks on Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juht Marit Märk ning erakorralise meditsiini arst-resident ja Tartu kiirabi arst-brigaadijuht Ralf Raava. Saadet juhib Sander Rajamäe, Tervisekassa tervisekommunikatsiooni osakonnast.
Terviseprobleeme, mis vajaks erakorralist arstiabi või sekkumist seob Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini arst-resident Ralf Raava sõnul üldjuhul faktor, et need on tekkinud äkitselt.
“Eluohtlikumad seisundid on näiteks hingamisraskused, mille tõttu inimene tunneb õhupuudust. Samuti olukord, kui patsiendil on vereringehäire, mille sümptomid on üldjuhul teadvusekaotus, kahvatu nahk ning jõuetus. Südame rütmihäired, kõrge palavik, mis ei allu palavikualandajatele, teadvusehäire (sh segadusseisund) aga ka krooniliste haiguste järsk ägenemine on olukorrad, kus inimene võiks pöörduda erakorralise meditsiini osakonda.”
Need äkitselt tekkinud terviseprobleemid liigituvad peamiselt oranži või punasesse värvikategooriasse. Tiraažikategooriaid on kokku viis. Juba mainitud punase triaažikategooria puhul peab patsient saama kohest arstiabi ehk tema seisund on kriitiline.
“Oranži triaažikategooria on potentsiaalselt eluohtlik seisund ning inimene peab saama arstiabi 15-minuti jooksul. Kollase kategooria puhul võib inimene oodata kuni ühe tunni, rohelise korral kolm tundi ning sinise puhul hindame, et inimene ei vaja erakorralist sekkumist. Üldjuhul on inimesel siis kas puuk, pind, pisikene haav või ka pikalt kestnud tervisekaebus ning sel juhul võib vastuvõtuni oodata kuni kuus tundi. Kui aga osakonnas on parasjagu suur koormus, võib see aeg osutuda ka pikemaks,” selgitas Raava.