Saada vihje

Šveitsi linnas hakkasid arstid patsientidele kirjutama üsna kummalisi retsepte

Copy
Muuseumikülastuse retsept aktiveerib patsiente, kes on harjunud pigem kodus püsima.
Muuseumikülastuse retsept aktiveerib patsiente, kes on harjunud pigem kodus püsima. Foto: Etienne-girardet/Unsplash

Kui maailma mured rusuvad, töö põhjustab läbipõlemist või operatsioon vajab taastumist soodustavat tegevust, siis võib kunst olla ootamatu, ent tõhus rohi.

Šveitsi Neuchâteli linn on käivitanud kahe aasta pikkuse pilootprojekti, mis võimaldab arstidel kirjutada välja niinimetatud muuseumiretsepte – tasuta külastusi linna nelja muuseumi, mille kulud katavad kohalikud ja piirkondlikud omavalitsused.​

Projekt tugineb WHO 2019. aasta raportile, mille järgi kunst toetab vaimset tervist, vähendab trauma mõju, aitab ennetada kognitiivset taandarengut, haprust ja isegi enneaegset surma. Kunst mõjub muu hulgas lõõgastavalt ja muuseumide külastamine eeldab füüsilist aktiivsust – kõndimist, püstiseismist ja kodust väljumist.

Neuchâteli linnavolikogu liige Julie Courcier Delafontaine tõdes, et ka Covid-19 kriis mõjutas programmi sündi. Tervisekriisi ajal suletud kultuuriasutused näitasid inimestele, kui oluline on kultuurilise elamuse olemasolu enesetunde parandamisel. Seni on linnas arstidele jagatud umbes 500 retsepti ning programm on rahaliselt tagasihoidlik – selle eelarve on vaid 10 000 Šveitsi franki (umbes 11 300 dollarit).

Tagasi üles