Saada vihje

Geeniandmed lähevad käiku: algab geeniuuring südamehaiguste ennetuse tõhustamiseks

Copy
Artikli foto
Foto: Jan Woitas/Scanpix Baltics

Alates tänasest, 25. märtsist saadab Eesti geenivaramu valitud geenidoonoritele kutseid osaleda ulatuslikus südametervise teadusuuringus. Saadud andmete põhjal selgitatakse välja, kas südamehaigusi saab geeniriski põhjal määratud kolesterooli alandava raviga tõhusamalt ennetada.

Tegemist on kogu maailmas ainulaadse uuringuga, mille tulemusel võivad inimesed juba lähitulevikus hakata vajaduse korral saama personaalsel geeniriskil põhinevat ravi südametervise hoidmiseks. Geeniuuring on Eestis väga aktuaalne, sest hoolimata senistest pingutustest ja aastatepikkusest teavitustööst on just südamehaigused Eestis endiselt peamine surma põhjus. Uuringu käigus selgitatakse välja, kas geeniriski põhjal määratud ennetav ravi aitab südamehaigusi praegusest ravipraktikast tulemuslikumalt ära hoida.

On teada, et suure geeniriskiga inimestel esineb südamehaigusi sagedamini ja need avalduvad varem kui neil, kelle geenid viitavad väiksemale riskile. «Vahe on märkimisväärne – suure geneetilise riskiga inimestel on koguni 91% suurem südamehaiguste tekkimise risk,» selgitas Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloog ja uuringu üks eestvedajaid Margus Viigimaa.

Tagasi üles