Saada vihje

Enesetapud, mida saaks ennetada: bipolaarse häire tume, aga välditav tagamaa

Kuninganna Elizabeth õnnitlemas tippkokk Heston Blumenthali 2012. aasta oktoobris Tema Majesteedi valitsemise teemantjuubeli pidustustel. 11 aastat hiljem saab Blumenthal teada oma laastavalt mõjuvast bipolaarsusest.
Kuninganna Elizabeth õnnitlemas tippkokk Heston Blumenthali 2012. aasta oktoobris Tema Majesteedi valitsemise teemantjuubeli pidustustel. 11 aastat hiljem saab Blumenthal teada oma laastavalt mõjuvast bipolaarsusest. Foto: REUTERS / Lewis Whyld

Kuulsus ja tuntus ei tähenda grammigi seda, et bipolaarne seisund ei võiks inimest vaikselt enesetapu poole nügida. Õnneks on sellest olemas ka pääsetee.

Eksperimentaalse köögi poolest tuntud staarkokk Heston Blumenthal jagas hiljuti oma kogemust sellest, kuidas ta Ühendkuningriigi vaimse tervise seaduse alusel sunniviisiliselt psühhiaatriahaiglasse sulgeti, öeldes, et see oli parim asi, mis temaga juhtuda võis. Rääkides avameelsus elust bipolaarse häirega, heitis ta valgust vähe arutletud tõsiasjale, et selle haigusega inimeste enesetapurisk on üks suurimaid kõigi vaimsete haigustega kimpus olevate inimeste seas.

Bipolaarne häire on raske vaimne haigus, mida iseloomustavad maania ja depressiooni episoodid. Esimest neist iseloomustab energilisus ja impulsiivsus, teist lootusetus ja väsimus. Enesetapumõtted ja vastav käitumine on selle haiguse põhitunnusteks, kusjuures see risk on kord suurem ja kord väiksem ning võib püsida pikka aega.​

Kommentaarid
Tagasi üles