Saada vihje

Apteeker: levinud, kuid nähtamatu probleem mõjutab eakate üldist tervist

Kes terve elu korralikult hammaste eest hoolitseb, püsib sageli ka kauem terve.
Kes terve elu korralikult hammaste eest hoolitseb, püsib sageli ka kauem terve. Foto: Freepik

Vanemaks saades muutuvad inimeste harjumused ja vajadused igas valdkonnas. Sama kehtib ka nii igapäevase tegevuse kohta nagu suuhooldus. Kuidas peaksid kuldsesse ikka jõudnud inimesed oma suu eest hoolt kandma, et hambad suhu alles jääksid ning ennetada õnnestuks ka teisi suuhügieeniga seotud tervisemuresid?

Mida varem mõistetakse hea suuhügieeni olulisust, seda väiksem on risk vanemas eas suuga seotud probleemide tekkeks, selgitas Benu apteegi proviisor Margot Lehari. «​Kui on olnud aastaid väga kehv suuhügieen, võivad tekkida ägedad igemepõletikud ja parodontiit, mis võib päädida sellega, et kaotatakse kõik enda hambad,» tõdes Lehari. Proviisor tõi esile sedagi, et suuhügieen mõjutab ka märgatavalt inimese üldist tervist.

«​Vanemas eas igemed taanduvad ja hambakaelad muutuvad tundlikumaks, samuti ladestub hambakivi kiiremini,» selgitas Lehari. Selle mure leevendamiseks toob proviisor välja erinevaid hõlpsaid lahendusi – nii hambapastade kui ka suuvete näol. «​Hambapasta peaks olema fluoriidiga, et hoida hambaid tugevamatena, hambahari väikese peaga ja pehme,» sõnas ta. Osas hambapastades on ka antiseptilised ained nagu tsetüülpüridiin ja kloorheksidiin, mis ei lase hambakatul koguneda ega nii ruttu ladestuda. Selliseid hambapastasid müüakse Eestis eelkõige apteegis.

Kommentaarid
Tagasi üles