Saada vihje

Eksperdid hoiatavad: need levinud vead mõjuvad häälele laastavalt

Enne häälega töötamist tasub lihaseid lõhestada ja hääl soojaks teha. Kägaras laua taga istudes, ei saa me ka häält parimal moel kasutada.
Enne häälega töötamist tasub lihaseid lõhestada ja hääl soojaks teha. Kägaras laua taga istudes, ei saa me ka häält parimal moel kasutada. Foto: Freepik

Lauljate, õpetajate, ajakirjanike ja paljude teiste elukutsete esindajate jaoks on hääl oluline töövahend. Siiski tegelevad oma hääle sihiteadliku arendamisega vaid üksikud inimesed. Küllap ei tasugi siis imestada, et hääle eest hoolitsemisega seoses levib niivõrd palju müüte ja soovitusi, mille järgi toimimine on parimal juhul kasutu, halvimal juhul võib aga häält tõsiselt kahjustada. Mida siis ikkagi teha, et hääl püsiks kõlav, selge ja kaunis ning mida tasuks tingimata vältida?

«Hääle tegemiseks on tarvis õhku ning hingamis- ja hääleelundite koostööd,» selgitas Ida-Tallinna keskhaigla kõrva-nina-kurguarst Kristel Kalling. «Kui hingame välja, liigub õhk kopsudest läbi hingetoru nina ja suu poole. Õhuvoog liigub läbi kõri ja paneb värelema häälepaelte peal olevad limaskestad.» Selleks, et lõpuks tekkiks piisavalt vali ja arusaadav kõne, on tohtri sõnul tarvis ka suu- ja ninaõõnt ning artikulatsiooniorganeid. Samuti mängivad hääle tekkel tähtsat rolli vahelihas, hingetoru ja huuled.

Selleks, et kõik need elundid tõrgeteta koos töötaksid, tuleb Kallingu sõnul oma häält hästi tunda. Nii, nagu iga teistki lihast, tuleks ka häälepaelu treenida, kuid seejuures ei tohiks end üle pingutada. «Peaksime vältima seda, mis meile on liigne,» rõhutas tohter. Näiteks vajavad häälepaelte limaskestad pidevalt niisutamist, kuid vett ei tasu juua korraga liitrite ega klaaside kaupa, vaid korraga võiks võtta paar lonksu vett.

Kommentaarid
Tagasi üles