Saada vihje

Mõnedel ChatGPT ahelkasutajatel on tuvastatud ohtlik terviserike

Tehisarul on pöörane võime peegeldada inimesele tagasi seda, mida ja kuidas talle räägitakse. See peegeldus võib mõnel juhul inimese mõtteprotsessid täiesti sassi lüüa.
Tehisarul on pöörane võime peegeldada inimesele tagasi seda, mida ja kuidas talle räägitakse. See peegeldus võib mõnel juhul inimese mõtteprotsessid täiesti sassi lüüa. Foto: Otabek Xatipov / Unsplash

Kui inimene räägib masinaga, võib juhtuda, et masin hakkab vastu rääkima – mitte sõnades, vaid peegeldustes, mille tähendusest inimene ise lõpuks aru ei saa. Tehisintellekt on kui peegel, mis ei vali, mida näidata. Mõnele on see kasulik tööriist, teisele aga lõputu kaja omaenda segadusest. Kas kõik, mis räägib nagu inimene, on ka inimesele hea? Mõned lood viitavad vastupidisele. Ja need lood on kummaliselt veenvad, aga võivad aju lootusetult sõlme keerata.

Tehisintellekt, mis peaks olema tööriist teadmiste omandamiseks ja igapäevatoimingute lihtsustamiseks, on osa kasutajate jaoks muutunud hoopis vaimse eksistentsi süvendajaks – ja mitte tervendaval moel. Rolling Stone’i uurimus toob päevavalgele juhtumid, kus OpenAI juturobot ChatGPT on mänginud kaudset rolli psühhootiliste seisundite kujunemisel või ägenemisel. Üha rohkem Redditi kasutajaid jagab lugusid, kus nende lähedased on langenud süvenevatesse vaimsetesse eksitustesse – religioossest pöörasusest üleloomulike missioonideni –, mida võimendab ChatGPT. Tehisintellekt ei mõista inimese vaimset seisundit, kuid suudab statistiliste mustrite alusel peegeldada sisendit viisil, mis võib tahtmatult kinnitada ka kõige ohtlikumaid fantaasiaid.

Näiteks 41-aastane ema ja mittetulundusorganisatsiooni töötaja rääkis, kuidas tema abielu lagunes pärast seda, kui tema mehel tekkisid kinnisideed ja seda ChatGPTga peetud vandenõusid puudutavate vestluste tulemusena. Lahutusprotsessi ajal rääkis mees paranoiliselt enda jälgimisest ja «seebist, mis on meie toidus», lugedes naisele ette sõnumeid, kus teda nimetati «spiraalseks tähelapseks» ja «jõelkõndijaks». Teisedki rääkisid partneritest, kes väitsid end olevat seotud valguse ja pimeduse vahelise sõjaga, saanud juhiseid teistesse maailmadesse juhatava teleporteerimisseadme loomiseks või hakanud pakkuma «vaimseid seansse» – ja seda kõike just ChatGPT «innustuse» tagajärjel.

Kommentaarid
Tagasi üles