Skip to footer
Saada vihje

Me kõik särame – kuni suremise hetkeni, näitab uus uuring (3)

Kas elu sõna otseses mõttes «särab»?

Kas elu sõna otseses mõttes «särab»? Kanada teadlaste uus uuring näitab, et nii loomad kui taimed kiirgavad nõrka nähtavat valgust, mis kaob koos elu lõppemisega. See salapärane nähtus võib tulevikus tuua läbimurde meditsiinidiagnostikas.

Calgary ülikooli ja Kanada riikliku teadusnõukogu teadlased on kinnitanud, et elusorganismid – sealhulgas inimesed – kiirgavad üliväikestes kogustes nähtavat valgust, mis on seotud ainevahetuse ja rakkude seisundiga. Surma järel see kiirgus kaob. Sellel avastusel on potentsiaali muuta meie arusaama elust ja selle lõppemisest.

Hiirtega tehtud katsed näitasid, et pärast loomade surma väheneb märgatavalt üliväikeste valgusosakeste – biofootonite – emissioon. Elavad rakud helendavad, kuid elu lõppedes nende valgus kustub.

Mis on biofootonid ja miks need on olulised?

Biofootonid on valgusosakesed, mida elusrakud kiirgavad stressi tingimustes, näiteks kuumuse, toksiinide, haigustekitajate või toitainete puuduse korral. Varasemad uuringud on seda nähtust tuvastanud rakutasandil, ent nüüd õnnestus teadlastel mõõta seda ka tervete elusolendite puhul – ning võrrelda tulemusi enne ja pärast surma.

Uus suund diagnostikas?

Valguskiirguse registreerimiseks kasutasid teadlased ülitundlikke kaameraid ja täiesti pimedat keskkonda. Pärast hiirte eutanaasiat vähenes emissioon selgelt – isegi siis, kui loomade kehatemperatuur hoiti stabiilsena, välistamaks soojuse mõju.

Katseid tehti ka talikressi ja kääbusvihmapuu lehtedega. Vigastused ja keemiline töötlemine suurendasid valguskiirgust, viidates sellele, et stressis rakud annavad oma seisundist märku nõrga helenduse kaudu. See nähtus võiks tulevikus võimaldada stressi või haiguste varajast tuvastamist inimestel, loomadel ja taimedel.

Kas me tõesti «särame»?

Kuigi teema võib tunduda esmapilgul ulmeline või müstiline, toetub see rangele füüsikalisele ja biokeemilisele uurimistööle. Inimsilm seda helendust ei näe, kuid spetsiaalsed instrumendid suudavad selle siiski tuvastada.

Elu kiirgab valgust – ja surm kustutab selle. Teaduse järgmine ülesanne on mõista, kuidas seda nähtust saaks kasutada tervise jälgimiseks ja haiguste varaseks avastamiseks.

Allikas: The Journal of Physical Chemistry Letters.

Kommentaarid (3)
Tagasi üles