Skip to footer
Saada vihje

Ebolakahtlus Tšehhis: haigustunnustega ameeriklane vallandas suure päästeoperatsiooni

Ebolakahtlusega ameeriklane isoleeriti ja toimetati teise haiglasse suure päästeoperatsiooni käigus.

Praha lähedal viibib isolatsioonis Ameerika Ühendriikide kodanik, kellel kahtlustati esialgu ebolat. Ameeriklaselt võetud proovid saadeti analüüsimiseks Saksamaal asuvasse laborisse, kus selgus siiski, et seda äärmiselt surmavat haigust ameeriklasel õnneks pole.

Tšehhisse saabus Ameerika Ühendriikide kodanik, kes võis kahtluste kohaselt Aafrika reisil nakatuda ebolasse, vahendasid nädalavahetusel Welt ja CNN Prima News.​ Haiguse tuvastamiseks saadeti proovid Saksamaa laborisse, kus selgus siiski, et ebolat ameeriklasel pole. Enne proovide tulemuste selgumist pandi karantiini 26 ameeriklasega kokku puutunud inimest.

Umbes 40-aastane ebolale viitavate haigusnähtudega mees pöördus esmalt haiglasse Lõuna-Tšehhi linnas Taboris, mis asub umbes 80 kilomeetrit Prahast lõunas. Ameeriklane viidi sealt suure päästeoperatsiooni käigus Prahasse Bulovka ülikoolihaiglasse. Tabori haiglas tehti reede õhtul ulatuslikke desinfitseerimistöid.​​

Saksamaa laboris tehtavate analüüside tulemused peaksid olema teada laupäeva hommikuks, teatas Bulovka ülikoolihaigla pressiesindaja Eva Stolejda Libigerová telekanalile CNN Prima News. Ebolasse nakatumist peavad Tšehhi arstid võimalikuks eelkõige seetõttu, et ameeriklane naasis hiljuti reisilt Kongost.

Kaks ohtlikku ja sarnast viirust​

Ebolat on kliiniliselt väga keeruline eristada Marburgi viirusest. Mõlemad on väga nakkavad haigused, mille sümptomiteks on palavik ja verejooksud. Mõlemat viirust iseloomustab ka väga kõrge suremus, mis on ebola puhul sõltuvalt viiruse tüübist 25–90 protsenti. Marburgi viirusega nakatumisel on suremus samuti kuni 90 protsenti.

Inimesed nakatuvad ebolasse, kui nad puutuvad kokku haigete või ebola tõttu surnud inimeste vere, kehavedelike ja eritistega, kirjutab terviseamet. Aafrika riskipiirkondades on võimalik nakkus saada ka haigetelt või ebolasse surnud loomadelt: nahkhiirtelt, ahvidelt, antiloopidelt ja okassigadelt.

Terviseameti teatel on Ebola puhangud alates 1976. aastast esinenud Sudaanis, Kongo Demokraatlikus Vabariigis, Gabonis, Elevandiluurannikul, Ugandas, Lõuna-Aafrikas, Guineas, Sierra Leones ja Libeerias.

Ebola viirustel on kuus liiki: Zaire, Bundibugyo, Sudaani, Tai metsa (Taï Forest ebolavirus), Restoni ja Bombali. Nendest neli esimest tekitavad inimestel haigust. Suuri puhanguid on Aafrikas põhjustanud ainult Bundibugyo, Zairi ja Sudaani ebolaviirus. Ebolaviirus säilib 4–30 °C juures mitu päeva ning ei hävi külmas keskkonnas.

Kommentaarid
Tagasi üles