:format(webp)/nginx/o/2025/01/11/16589936t1hab45.jpg)
Endisel USA presidendil Joe Bidenil diagnoositi möödunud nädala lõpus luudesse levinud eesnäärmevähk. Milline ravi Bidenit aidata võib ja kas tal on üldse lootust terveneda?
Jaanuaris ametist lahkunud Ameerika Ühendriikide presidendil Joe Bidenil (82) diagnoositi kaugelearenenud eesnäärmevähk, teatas Bideni büroo pühapäeval. Biden pöördus arsti vastuvõtule urineerimisprobleemide tõttu.
Bideni büroo teatel on tegemist agressiivse vähivormiga, mille Gleasoni skoor on üheksa punkti kümnest. See tähendab, et tema haigus on kaugele arenenud ja vähirakud võivad kehas kiiresti levida, teatas Cancer Research UK. Olukord ei ole Bideni büroo teatel siiski lootusetu, sest Bideni vähk on hormoonitundlik, mis tähendab, et seda võib olla võimalik ravida.
Luudesse levinud vähki ei peeta ravitavaks
Ameerika Vähiliidu teadusdirektor ja kogenud eesnäärmevähi arst dr William Dahut ütles BBC-le, et avalikult kättesaadava teabe põhjal on Bideni diagnoositud vähk oma olemuselt agressiivsemat laadi. «Üldiselt ei peeta luudesse levinud vähki ravitavaks,» tõdes Dahut. Ta märkis siiski, et enamik patsiente reageerib ravile hästi, mistõttu võib selle haigusega elada veel palju aastaid.
Dr Dahuti sõnul pakutakse Bideniga sama diagnoosi saanud inimesele tõenäoliselt hormoonravi, et leevendada sümptomeid ja aeglustada vähirakkude levikut.
Biden on pärast Valgest Majast lahkumist avalikkuse ees esinenud harva, küll aga on viimastel aastatel paljudele ameeriklastele muret teinud tema tervislik seisund. Muu hulgas spekuleeritakse selle üle, kas tal võib olla mõni vaimseid võimeid mõjutav, vanemas eas avalduv tervisemure.
Bidenil on suured teened vähiravi arendamisel
Joe Biden on aastaid toetanud vähiuuringuid. 2022. aastal käivitas ta koos oma abikaasa Jilliga uuesti algatuse «Cancer Moonshot», mille eesmärk on ennetada teadusuuringute abil 2047. aastaks üle nelja miljoni vähktõvest põhjustatud surmajuhtumi. Selle valitsuseülese uurimisprogrammi juhtimise tegi Bidenile esimest korda 2016. aastal ülesandeks toonane president Barack Obama.
Eesnäärmevähk on Ameerika Ühendriikides nahavähi järel meestel teine kõige levinum vähivorm. Ameerika Ühendriikide Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse (CDC) andmetel haigestub 13 meest sajast elu jooksul eesnäärmevähki. Mida vanem inimene on, seda suurem on ka tema risk eesnäärmevähki haigestuda.
Ameerika Ühendriikides ja mujalgi maailmas vähiga võitlemiseks on Joe Bidenil ka isiklik valus põhjus. 2015. aastal kaotas Biden ajuvähile oma vanima poja Beau, kelle ta oli üles kasvatanud koos abikaasa Jilliga.
Toetus kõikjalt maailmast
Pärast ränga diagnoosi avalikustamist avaldasid Bidenile toetust mitmed tuntud poliitikud. «Joe on võitleja – ja ma tean, et ta astub sellele väljakutsele vastu sama tugevuse, vastupidavuse ja optimismiga, mis on alati iseloomustanud tema elu ja juhtimist,» kirjutas sotsiaalmeedia platvormil X endine USA demokraatide presidendikandidaat Kamala Harris.
Doug and I are saddened to learn of President Biden’s prostate cancer diagnosis. We are keeping him, Dr. Biden, and their entire family in our hearts and prayers during this time. Joe is a fighter — and I know he will face this challenge with the same strength, resilience, and… pic.twitter.com/gG5nB0GMPp
— Kamala Harris (@KamalaHarris) May 18, 2025
2009.–2017. aastal USA presidendi ametis olnud Barack Obama juhtis oma Xi postituses tähelepanu sellele, et just Biden on teinud väga palju ära vähiravi arengu toetamiseks Ameerika Ühendriikides. «Keegi pole teinud Joest rohkem, et leida läbimurdelisi ravimeid kõikide vähivormide jaoks, ja ma olen kindel, et ta võitleb selle väljakutsega oma iseloomuliku otsustavuse ja väärikusega. Me palvetame, et ta paraneks kiiresti ja täielikult,» kirjutas Obama.
Suurbritannia peaminister Keir Starmer avaldas Bidenile samuti toetust: «Mul on väga kahju kuulda, et president Bidenil on eesnäärmevähk. Soovin Joele, tema abikaasale Jillile ja nende perele kõike head ning presidendile kiiret ja edukat ravi,» kirjutas ta sotsiaalmeediaplatvormil X.
Terav kommentaar Donald Trumpi pojalt
Praegune USA president Donald Trump kirjutas oma sotsiaalmeediaplatvormil Truth Social, et temal ja esileedil Melania Trumpil on Joe Bideni haigusest kurb kuulda. «Me saadame Jillile ja tema perekonnale oma kõige soojemad ja paremad soovid,» kirjutas Donald Trump, viidates endisele esileedile Jill Bidenile. «Soovime Joele kiiret ja edukat paranemist.»
Märksa kriitilisem oli Donald Trumpi vanim poeg Don juunior, kes tegi Joe Bideni haigusest kuuldes Xi mürgise postituse, küsides, kuidas küll «dr Jill Biden» viienda staadiumi vähki õigel ajal ei märganud. «Või on tegemist järgmise varjamisega?» küsis Don jr oma postituses.
Joe Bideni abikaasa Jill pole aga mitte arst, vaid kasvatusteaduste doktor, keda on Ameerika Ühendriikides aeg-ajalt kritiseeritud seetõttu, et ta kasutab oma nime ees doktoritiitlit, mis on USAs küll lubatud, kuid mitte tavapärane. Don juuniori postitust on juba praegu USA avalikkuses teravalt kritiseeritud.
Paljudele ajakirjanikele ja vaatlejatele tundub Bideni ja tema perekonna vastu suunatud Don juuniori rünnak loogilise jätkuna tema isa varasemasele tegevusele. Enne seda, kui Donald Trump taas USA presidendiks valiti, ründas ta valimiskampaanias oma vastast Bidenit korduvalt teravalt, väites, et Bideni tervislik seisund ei võimalda tal enam olla USA president. Ka pärast seda, kui Trump jaanuaris ametisse astus, on ta Bideni tervisliku seisundi kohta sageli halvustavaid märkusi teinud.