/nginx/o/2023/09/14/15592750t1h6309.jpg)
EIT Health Morning Health Talks toob fookusesse valusad takistused ja lootustandvad lahendused, mis kujundavad tervishoiu tulevikku Eestis ja kogu Euroopas.
Digilahendused, tehisintellekt ja personaalmeditsiin on juba kujundamas uut tervishoiuajastut. Kuid Kesk-, Ida- ja Lõuna-Euroopa riikides, sealhulgas Eestis, kammitsevad innovatsiooni killustunud andmesüsteemid, vananenud reeglid ja puudulik tehniline taristu. «Meie nutitelefonid on praegu võimsamad kui haiglad,» tõdes Portugali KPMG tervishoiudirektor Filipa Fixe.
Seda kontrasti peegeldas selgelt EIT Health InnoStarsi korraldatud Morning Health Talks 2024, kus tervishoiueksperdid, idufirmad, ametnikud ja investorid arutasid, miks innovatsioon pidurdub ja kuidas seda käivitada.
Peamised takistused: andmed, reeglid ja suhtumine
- Vananenud IT-süsteemid. Paljud haiglad ei suuda integreerida isegi olemasolevaid digivahendeid, sest puudub ajakohane taristu.
- Killustatud andmestik. Tervishoiuandmed on sageli ebastandardsed ja raskesti ligipääsetavad. Idufirmadel ja teadlastel puudub ülevaade, mida ja kuidas kasutada.
- Aegunud õigusruum. Tehisintellekti, kaugseire ja digiravi kasutust reguleerivad reeglid on jäänud ajale jalgu.
- Konservatiivne mõtteviis. Innovatsiooni ei takista tihti tehnika, vaid suhtumine: hirm muutuste ees ja teadmatus uute lahenduste võimalustest.
- Patsientide puuduv hääl. Lahendusi arendatakse tihti ilma kasutajate – patsientide – sisendita, kuigi just nende kogemused peaksid olema innovatsiooni keskmes.
«Mis oleks, kui näeksime innovatsiooni mitte takistuse, vaid võimalusena midagi päriselt paremaks muuta?» küsis Fraunhofer Portugali esindaja Ana Correia de Barros.
Õppetunnid Leedust ja Portugalist
Leedu on kasutusele võtnud tsentraliseeritud andmeagentuuri mudeli, mis lihtsustab teadlaste ja idufirmade ligipääsu terviseandmetele ning muudab need anonüümseks.
Lisaks viib Kaunases asuv EIT Health Hub ellu projekti datapilot.lt, mis loob praktilisi võrgustikke haiglate, andmekaitsjate ja tehnoloogiaettevõtete vahel.
Porto linn Portugalis on loonud kohaliku omavalitsuse juhitud innovatsioonivõrgustiku, mis toetab idufirmasid, korraldab «esimese ostja» üritusi ja kaasab kogukonda uute teenuste testimisse. Linnast on saanud enam kui 800 kasvuettevõtte kodu ja teadusarenduse keskus.
Koostöö on ainus tee edasi
EIT Health InnoStarsRISi direktor Monika Toth sõnas: «Tervishoiu innovatsioon hõlmab liiga palju valdkondi, et sellega saaks keegi tegeleda üksinda. Lahendused sünnivad üksnes siis, kui kogu ökosüsteem töötab koos.»
Järgmine Morning Health Talks Eestis toimub 29. mail Tallinnas ja keskendub just neile kitsaskohtadele, millest läbimurdmine võiks tuua Eestile uue tervishoiuajastu.