Skip to footer
Saada vihje

Uus broneerimissüsteem aitab katkise hamba kiiresti asendada

Kui hammas on nii katki, et see tuleb välja tõmmata, on parim see võimalikult ruttu implantaadiga asendada.

Maikuus avati uus süsteem, kus saab broneerida aja hambaarstide juurde, kes teostavad kohest ja suunatud implantatsiooni. Tegemist on esimese broneerimissüsteemiga Eestis, mis ühendab mitme kliiniku implantolooge. Hambaarstide sõnul võimaldab süsteem uut hammast vajavatel inimestel kiiresti arsti vastuvõtule saada.​

Uus broneerimissüsteem on kättesaadav veebilehel implantatsioon.ee, kust on leitav ka põhjalik info hambaimplantaatide kohta. Teavituslehe ja broneerimissüsteemi loonud ProImplanti tegevjuhi Kait Karu sõnul on üks lehe eesmärke suurendada inimeste teadlikkust uuematest implantoloogia võimalustest. «Lootusetu prognoosiga hamba asendamist on valdaval osal juhtudest võimalik teostada samal visiidil kui hammas eemaldatakse, vähendades nii traumat ja parandades kliinilist tulemust. Meie peamine soov on aidata patsientidel leida hambaarstid, kes neid meetodeid oskavad ja ka kasutavad – kui kohene implantatsioon on teostatav, siis oleks mõistlik seda kindlasti kaaluda,» sõnas Karu.

Karu tõi välja, et kohene implantatsioon on traditsioonilisest ligi kaks korda kiirem, sest implantaat paigaldatakse kohe pärast hamba eemaldamist sama protseduuri käigus. «Kohese implantatsiooni eeliseks on vähem kirurgilisi sekkumisi, kiirem paranemisaeg ning üldiselt ka ilusam tulemus, sest luu ja ige säilivad paremini,» selgitas Karu. Tema sõnul võivad implantoloogide juurde tavaliselt olla isegi paari kuu pikkused järjekorrad, kuid uue broneerimissüsteemi kaudu on võimalik saada aeg isegi järgmiseks päevaks.

Implantatsioon.ee veebilehe ja broneerimissüsteemi on loonud Proimplant koostöös Eesti hambakliinikutega. See Eestis tegutsev hambaravi innovatsioonile keskenduv ettevõte pakub implantoloogia- ja hambaraviseadmeid ja materjale ning korraldab erialaseid koolitusi hambaarstidele.

Praeguseks on broneerimissüsteemiga liitunud 20 kliinikut ning lähiajal on loojate sõnul kavas lisada süsteemi üle saja hambaarsti-implantoloogi. «Eestis on umbes sada hambakliinikut, kes teevad kohest implantatsiooni, ligi 80 kliinikut teostavad suunatud implantatsiooni. Usume, et süsteemiga liitub üle poole neid lahendusi pakkuvatest kliinikutest. Kuid teeme tööd, et liituksid kõik,» rääkis Karu.

Kellele sobib kohene hamba asendamine?

Eesti Hambaarstide Liidu presidendi Katrin Metstaki sõnul on uus süsteem tänuväärne, sest võimaldab uut hammast vajavatel patsientidel saada implantoloogi juurde vastuvõtule väga kiiresti. «Kui patsiendi põhiarst on andnud märku, et on sobiv aeg hamba eemaldamiseks ja implantaadi paigaldamiseks, siis on see mugav koht, kust kliinikute üleselt kiiresti aeg leida,» rääkis Metstak ning rõhutas, et implantaadi paigaldamiseks peavad eelnevalt saama lahendatud muud kriitilised suutervise probleemid ning selle paigaldamine peab olema kooskõlas põhiarsti ravi nägemusega.

Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Meliva näo- ja lõualuukirurgi Tauri Naritsa sõnul sobib kohene implantatsioon kõigile, kellel on hambaarstilt info, et hammas on vaja eemaldada ning kohese implataadi paigaldamiseks ei ole vastunäidustusi. «Sel juhul on mõistlik paigaldada implantaat samal visiidil koos eemaldamisega, sest see tähendab patsiendile ühte tuimestust ja ühte protseduuri mitme asemel,» rääkis Narits. «Traditsiooniline implantatsioon tähendab üldiselt patsiendile suuremat ajakulu, mõnikord ka rahakulu,» täiendas K3 hambakliiniku hambaarsti Kristina Saarepera.

Suunatud implantatsioon on hambaarstide sõnul n-ö vabakäe meetodist täpsem ning Eesti implantoloogide seas üsna levinud, sest enamikel juhtudel on võimalik seda kasutada ning see teeb arsti töö palju lihtsamaks. «Sellega on inimlik eksimisruum väiksem, sest implantaadi täpne asukoht planeeritakse arvutiprogrammis ning protseduuri ajal kasutatakse suunakapesid,» rääkis Saarepera. Naritsa sõnul on see kasulik just keerulisematel ja esteetilisematel juhtudel, kui on vaja asendada näiteks mitu kõrvuti paiknevat hammast või mõni eesolevatest hammastest. «Siis on võimalik implantaadile koheselt fikseerida ka ajutine kroon, et ei jääks tühja kohta,» lisas Narits.

Kommentaarid
Tagasi üles