/nginx/o/2025/05/23/16864693t1h8bba.jpg)
Valus pissida ja pead pidevalt WC-sse jooksma? See võib olla põiepõletik. Teadaolevalt kannatab üks naine viiest mingil eluhetkel kuseteede infektsiooni all. 20 – 50 aastaste naiste hulgas esineb põiepõletikku 50 korda rohkem kui meestel ja seda lihtsal põhjusel – naiste kusiti on märkimisväärselt lühem kui meestel (4cm versus 20cm) — nii pääsevadki väliskeskkonnast pärit bakterid võrdlemisi lihtsalt kusejuha kaudu põide. Bakterid võivad üle kanduda nii otse pärakust kui ka seksuaalse kontakti teel ning levinuimaks haigustekitajaks on kolibakter Escherichia coli. Põiepõletik pole ohtlik, aga vajab kindlasti väljaravimist, et vältida krooniliseks muutumist. Vaatame koos Apotheka proviisiori Hellika Loidega, millised on põiepõletiku sümptomid ja kuidas põiepõletikku ravida ning ennetada.
Millised on põiepõetiku sümptomid?
- Sage pissihäda. Väikseimgi kogus uriini ärritab põit ning tekitab tugeva vajaduse pissile minna. Seetõttu on vaja sageli tualetis käia, kuid sealjuures on väljuva pissi hulk korraga väga väike.
- Pissida on valus, sest kuseteede limaskestad on põletikus.
- Valud alakõhus, kipitus- ja sügelustunne kusiti piirkonnas.
- Uriini värv võib olla muutunud, selles võib esineda sadet ja raskel juhul isegi verd.
/nginx/o/2025/05/23/16864694t1h7c08.jpg)
Kuidas põiepõletikku ennetada?
Nooremate inimeste põiepõletikku võib nimetada ka „elustiilihaiguseks,” sest haiguse ennetmiseks saab ise väga palju ära teha. Siin on mõned soovitused proviisor Hellika Loidelt.
- Joo piisavalt vett! Tavaliselt pole põies bakteritel suurt midagi süüa, küll aga annab kontsentreeritud uriin halbadele bakteritele võimaluse kasvada. Vee joomine lahjendab uriini.
- Käi pissil kohe, kui tunned häda! Urineerimist edasi lükates annad võimaluse halbadel bakteritel kasvada! Kusepõie sage tühjendamine uhab bakterid minema.
- Riietu ilmale vastavalt! Kui kalendri järgi on jaanipäev, aga õue temperatuuri järgi on sõbrapäev või parimal juhul munadepühad, tuleb riietuda nagu oleks sõbrapäev! Alakeha peab olema soojas. Ära istu külmal kivil või maapinnal, peale ujumist vaheta märjad riided kohe kuivade vastu.
- Riietu haigusele vastavalt! Sünteetilised kangad ja liiga kitsad teksased ei lase nahal hingata ning tekkiv liigniiskus soodustab bakterite kasvu. Stringide kandmine soodustab haigustekitajate liikumist pärakust tuppe. Intiimpesu võiks pesta allergikutele mõeldud pesuvahenditega.
- Hoia kõht korras! Kõhukinnisus muudab raskeks ka põie täieliku tühjendamise, mis tähendab, et ootele jäänud bakteritel on piisavalt aega paljuneda ja põletikke põhjustada.
- Pühkimine vastavalt soovitustele. Et vältida bakterite jõudmist pärasoolest tuppe, tuleb pühkida suunaga eest tahapoole ja võtta iga kord uus paber.
- Liiga sage veega loputamine lööb pH tasakaalu paigast. See hävitab ka kasulikke baktereid, mis aitaksid pH tasakaalu hoida.
- Hügieenisidemete korrapärane vahetamine on oluline. Määrdunud sidemed ja tampoonid on ideaalsed paigad bakterite segamatuks paljunemiseks.
- Seksuaaleluga kaasnevad riskid. Tupe ja kusiti suu asuvad teineteisele nii lähedal, et paratamatult mõjutavad tupe mikrofloora bakterid põie omi. Uus partner võib põhjustada põiepõletikku, sest keha ei suuda uute bakteritega kohaneda. Põiepõletikku nimetatakse ka „mesinädalate” haiguseks – sage seksuaalelu soodustab põletiku teket. Enne ja pärast seksuaalvahekorda võiks käia pesemas ja peale seksuaalvahekorda ka pissil – see uhub kusitisse sattunud potensiaalselt ohtlikud bakterid välja.
Kes kuuluvad põiepõletiku riskigruppi?
- Põievaevused menopausieas. Kuni 45% naistest kaebab põievaevusi vanemas eas - see ei ole normaalne vananemise osa, vaid vähene östrogeen põhjustab limaskestade õhenemise ja see muutub põletikele vastuvõtlikuks.
- Diabeetikud. Suhkruhaigetel esineb põiepõletikku sagedamini.
Kuidas tegutseda, kui põiepõletik on käes?
Apotheka proviisor Hellika Loide rõhutab, et kõik eelpool nimetatu, mida saab teha põiepõletiku ennetamiseks, sobib ka haiguse leevendamiseks.
Kerge põiepõletik peaks taanduma paari päeva jooksul, kui hoiad alakeha soojas ja jood palju vedelikku – lisaks veele põieteed, leesikalehe, pohlalehe või neeruteed. Tarbitava vedeliku kogus peaks olema vähemalt 1,5 liitrit päevas. Põiepõletikku leevendavad preparaadid suurendavad uriinieritumist, takistavad haigustekitajate kinnitumist kuseteede seintele, parandavad neerude tööd ja soodustavad vaevuste leevenemist.
Valikus on jõhvikatablette koos heade bakterite, vitamiinide või D-mannoosiga (Urinal, Soluro Akut, Karpalact), pikkade traditsioonidega ravimtaimede segust koosnevaid tablette (näiteks Urosept) ja pastat joogi valmistamiseks (Fitolizin).
E. coli võib anda korduvaid infektsioone – et vältida põiepõletiku krooniliseks muutumist, on vaja seda õigel ajal ravida. Krooniliste põiepõletike puhul on abi D-mannoosist koos punase päevakübaraga (Ecosh D-mannoos) või jõhvikatega (Soluro Duo).
Arsti poole tuleks pöörduda siis, kui tõuseb palavik, esinevad tugevad urineerimishäired, uriinis on suuremas koguses verd, vaevused ei leevene mõne päevaga või tegemist on lapse, mehe või rasedaga. Arsti poolt määratud ravile lisaks tuleks teha kõike eelpool loetletut!