Skip to footer
Saada vihje

Värske avastus: surmavast seenest võib saada elupäästvat ravimit

USA teadlaste avastus võib sillutada teed uutele tõhusatele vähiravimitele. Pilt on illustratiivne.

Värsked teadusuuringud näitavad, et mitmeid arheolooge tapnud hallitusseen võib tulevikus osutuda asendamatuks abivahendiks vähiravis. Nimelt toodab see seen aineid, mida seni pole leitud veel ühestki taimest ega seenest.

Kerahalliku liiki Aspergillus flavus on teadlased aastakümneid kartnud. See sai rahvusvaheliselt kurikuulsaks 20. sajandil, kui see seostati mitmete müstiliste surmadega arheoloogide seas, kes sisenesid iidsetesse haudadesse. 1922. aastal avati vaarao Tutanhamoni haud ning sellele järgnes rida seletamatuid surmasid, mis tekitasid rahvasuus «vaarao needuse» müüdi. 1970. aastatel surid Poolas kümme teadlast vaid nädalate jooksul pärast Casimir IV haua avamist – hiljem kahtlustati süüdlaseks just Aspergillus’e eoseid.

Tegemist on tugevalt toksilise hallitusseentega, mille eoseid leidub sageli riknenud pähklites, teraviljas ja maisis ning mis võib tekitada tõsiseid maksakahjustusi ja hingamisteede infektsioone. Värsked teadusuuringud näitavad aga, et see seen võib osutuda ka väga tõhusaks vähirakkude tapjaks.

Kommentaarid
Tagasi üles