Tervise Arengu Instituudi eksperdi ja suitsetamisest loobumise nõustaja Tiiu Härmi sõnul on kindlaks tehtud, et kaudne suitsetaja hingab suitsetaja läheduses sisse isegi rohkem tervistkahjustavaid ühendeid kui suitsetaja, sest kõrvalvoo suits sisaldab neid peavoo suitsust rohkem.
«Suitsetamisel iga mahviga kopsu tõmmatavat suitsuvoogu nimetatakse peavooks. See sisaldab 30–45 protsenti tubaka põlemisel tekkivatest ainetest. Mahvide vaheajal sigareti otsa hõõgumisel õhku lenduvat suitsuvoogu koos suitsetaja väljahingatava õhuga nimetatakse kõrvalvooks ning sinna satub 55–70 protsenti tubaka põlemisel tekkinud ainetest,» selgitas ekspert.
Kaudse suitsetamise mõju jaguneb kaheks – lühiajaline ja pikaajaline. Lühiajaline mõju on peavalu, iiveldus ja unisus, samuti põhjustab see kinnist või vesist nina, vesiseid silmi, aevastamist, köhimist ning teisi allergiale iseloomulikke tunnuseid.
Pideva kaudse suitsetamise tagajärjel suureneb märkimisväärselt kopsuvähi ja muude vähkkasvajate tekke risk, suureneb risk haigestuda südamehaigustesse, kroonilistesse kopsuhaigustesse või astmasse, raseduse korral suureneb risk enneaegsete ja alakaaluliste beebide sünniks. Lastel ilmnevad õppimisraskused ning suureneb psühholoogiliste probleemide nagu depressioon, ärevus, ebaküpsus jms esinemise risk. Kõige kaitsetumad passiivse suitsetamise suhtes ongi lapsed, sest nende organism alles areneb.
Härmi sõnul on kõige esimene reegel, et kui keegi peres suitsetab, siis seda tuleb teha väljas ja kindlasti mitte välisukse kõrval või akende all. Oluline on paluda ka oma külalistel seda reeglit järgida. «Enda eest tuleb seista – anda suitsetajale märku, et tema tegevus häirib ning paluda tal mujal suitsetada või ise eemale astuda.» Samuti on oluline teada, et ventilatsioon ei ole passiivse suitsetamise lahendus.