Selle olukorra põhjusteks peab riigikontroll oma värskes auditis ebapiisavat konkurentsi ravimiturul, aga ka arstide soovimatust välja kirjutada toimeainepõhiseid retsepte ning riigiasutuste suutmatust tagada tõhus järelevalve apteekrite ja arstide töö üle. Samuti on põhjuseks patsientide vähene teadlikkus ja piiratud ostujõud, leiab riigikontroll.
Riigikontrolli arvutuste tulemusena selgus, et aastas maksavad patsiendid soodusravimite eest ca 7 miljonit eurot rohkem kui peaks.
Eestis on patsientide kulude osakaal ravimite kogumaksumusest suurem kui Euroopas keskmiselt. 2008. aasta andmete põhjal oli patsientide ravimikulude keskmine osakaal Euroopas ehk omaosalus 18,9 protsenti, Eestis 2011. aastal aga 34,5 protsenti.
Ravimid on kallid ning valik on väiksem kui sarnastel turgudel. Võrreldes omavahel Eesti, Läti, Leedu, Soome, Rootsi ja Slovakkia ravimipakendi jaehindu, selgus, et Eestis olid ravimite hinnad suhteliselt sarnased Lätiga. Lätis oli enam küll ravimipakendeid, mis olid Eestis odavamad, kuid osakaaluna arvestatuna olid hinnad Eestis siiski 6,9 protsenti kallimad.
Eestis olid ravimihinnad keskmiselt 17,4 ja 32,2 protsenti kallimad kui vastavalt Leedus ja Slovakkias. Soomes olid hinnad 17,8 ja Rootsis 28,7 protsenti kallimad kui Eestis. Kõigis võrreldud riikides oli ka nende ravimite arv, mille kohta oli sõlmitud hinnakokkulepe, suurem kui Eestis.
Arstid ei kirjuta, nagu peaks
Auditeeritud perioodil kirjutati toimeainepõhisena välja kõigest 45 protsenti retseptidest, kusjuures auditi tegemise ajal suurenes see 68 protsendini.
Seevastu toimeainepõhise retsepti väljakirjutamise nõue on kehtinud juba seitse aastat, muutusi selle aja jooksul pole aga toimunud.