Eestis algab enneolematu toitumisuuring

Teelemari Loonet
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
TAI alustab põhjaliku rahvastiku toitumise uuringuga.
TAI alustab põhjaliku rahvastiku toitumise uuringuga. Foto: Tiina Kõrtsini / Õhtuleht

Septembris algab Tervise Arengu Instituudi (TAI) eestvedamisel aasta aega kestev rahvastiku toitumisuuring, milles küsitletakse 9000 inimest – nii laialdast uuringut toitumise teemal pole Eestis varem tehtud.

Andmeid kogutakse juhuslikult valitud Eesti elanikelt vanuses 4 kuud kuni 74 aastat, kes saavad uuringukutse posti teel. Osalejaid külastavad küsitlejad, kes koguvad andmeid nende toitumise kohta ja panevad kirja ka uuritavate pikkuse, kaalu ning vöö- ja puusaümbermõõdu. Uuringus osalemine on vabatahtlik, soovijatele antakse tagasisidet nende toitumise ja terviseandmete kohta.

Tulemusi on plaanis kasutada rahvastiku toitumisharjumuste väljaselgitamiseks ja ka toiduohutuse tõstmiseks. Uuringutulemustest peaks muuhulgas selguma näiteks see, kuivõrd on eestimaalaste menüü kooskõlas riiklike toitumissoovitustega, mil määral saadakse toidust vitamiine, kui palju sattub inimeste organismi raskemetalle või kuidas on Eesti inimeste toidulaud muutunud võrreldes varasemate uuringutega.

Saadud tulemuste põhjal hakatakse muuhulgas tegema teadustööd, kujundama riiklikku poliitikat ja hindama rahvastiku terviseriske. Esimesed tulemused avaldatakse 2015. aasta alguses.

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder tõi välja, et uuringust selguva info põhjal hakatakse ümber kujundama näiteks toitlustamist koolides ja lasteaedades ning toidukaupade märgistust.

Ministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Martin Minjajev ütles, et uuringu näol on tegu väga kauaaegse unistuse täitumisega, kuna viimane suurem rahva toitumist puudutanud uuring pärineb aastast 1997. «Täiesti selge, et 16 aastaga on Eesti inimese toitumisharjumused muutunud ja see uuring peaks andma meile väga nüüdisaegsed andmed selles osas,» ütles Minjajev.

Uuringut rahastavad Euroopa toiduohutusamet, põllumajandusministeerium, Tervise Arengu Instituut ja SA Eesti Teadusagentuur tervishoiuteaduste võimekuse edendamise programm TerVE.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles