N, 5.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tervisliku toitumise võimalikkusest tööl

Tarbija24
Facebook
Comments
SAKALA01:VILLA BENITA : VILJANDI, EESTI, 09MAY12
Villa Benita. Vanadekodu.
er/ Foto ELMO RIIG/ SAKALA
SAKALA01:VILLA BENITA : VILJANDI, EESTI, 09MAY12 Villa Benita. Vanadekodu. er/ Foto ELMO RIIG/ SAKALA Foto: Elmo Riig / Sakala

Öeldakse, et söömine on ainus töö, mis toidab, kuid millist sööki süüa, et enesetunne oleks nii füüsiliselt kui vaimselt hea? Et töö lippaks kergelt ning pärast tööaega oleks mahti ka teistele olulistele asjadele elus pühenduda – pere, sõbrad, hobid.

Tervisliku toitumise võimalusi saab ühelt poolt küll tööandja pakkuda või soodustada, kuid palju jääb ikkagi töötaja enda õlgadele, kirjutab G4S portaal Julge hoolida.

1. Söö alati hommikusööki!

See tervise seisukohast väga oluline toidukord varustab keha energiaga, mis on organismile päeva hakul hädavajalik toimimiseks. Jättes hommikusöögi vahele, on näljatunne kerge tulema ja tulemusena kannatab mitte üksnes kehakaal, vaid ka enesetunne. Kui vara hommikul isu üldse ei ole või pole aega, siis haarake midagi tee peale või töökohal söömiseks kaasa. Süüa võib mõistagi ka kontori söögikohas, kui see on olemas.

2. Ära jäta toidukordi vahele!

Teate küll, mis juhtub, kui toidukordi vahele jätta – siis kiputakse kaalus hoopis juurde võtma, rääkimata madalast energiavoost. Kui töökohal või selle lähedal puudub söögikoht või on seal söömine liialt kulukas, siis võta võimalusel kaasa kodus valmistatud toit. Kodus valmistatud toidu puhul tead alati ka täpselt, millest see koosneb. Tihtipeale on see tervislikum kui mis tahes valmistoit.

3. Võta söömiseks aega!

Lõunapausi tehes kiirete töiste toimetuste vahele kipub tahes tahtmata see kiirus kaasa tulema ka taldriku äärde. Söögiajal tuleb aeg maha võtta – seda pausi on vaja. Söömine oma töökohas võib olla mugav, kuid ei pruugi piisavalt välja lülitada töisest rütmist ega keskenduda toidule

4. Vahepalad olgu läbimõeldud!

Vältida võiks liialt sageli kõrge energia-, rasva- või suhkrusisaldusega tooteid, nagu maiustused, pirukad ja koogid. Need annavad palju energiat, kuid ei anna vajalikke toitaineid. Varu vahesnäkkideks pigem värskeid puu- ja köögivilju, kuivatatud marju ja puuvilju, müslibatoone ja vähese suhkru- ja rasvasisaldusega küpsiseid. Üks viis nälga ennetada on jagada lõunasöök portsjonideks, millest osa näiteks lõuna ajal süüa ja osa paar-kolm tundi hiljem õhtupoolikul.

5. Ära unusta vedelikke tarbida!

Sageli võib unisuse tunde või energanappuse põhjuseks olla vedelikupuudus. Vett võiks vähestes kogustes juua kogu päeva vältel. Piisav veetarbimine aitab toime tulla ka näljatundega. Kohvi või kõrge kofeiinisisaldusega teed ei maksaks juua üle 3-4 tassi päevas. Vali väiksem tass ning jäta suhkur lisamata.

6. Rohkem köögivilju, vähem praetud kartulit.

Võta sobiliku suurusega portsjon, et mitte üle süüa. Võta rohkem köögivilju ja salatit ning võimalusel loobu praekartulist. Jälgi tasakaalustatud toitumise põhimõtteid terve töönädala vältel.

7. Liigu kontoris!

Virgutus tööpäeva kestel parandab tööviljakust ja toetab heaolutunnet ning tervist. Leidke võimalusi aeg-ajalt töölaua äärest tõusta ja kontoris ringi liikuda, olgu selleks joogivee järele jalutamine, kaugemasse tualettruumi minek või telefonivestluse asemel silmast silma inimestega kohtumine. Ja ära unusta, et trepp on parem kui lift.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles