E, 2.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Jooksu toimest silmanägemisele

Marian Võsumets
Facebook
Comments
Jooks parandab verevarustust ja seeläbi silmade tervist
Jooks parandab verevarustust ja seeläbi silmade tervist Foto: SCANPIX

Mõõdukas sporditegemine on igas eas plussiks, kuid viimased uurimused näitavad, et eriti kasulik nägemise seisukohast on nn võhmasport.

Vanainimesed, kes tahaksid ennetada raskeid silmahaigusi nagu katarakti (hallkaed) ja maakuli ehk kollatähni degeneratsiooni (nägemist hägustavaid silmapõhja muutusi), peaksid õhinal jooksusussid välja võtma, teatab inimene.ee. Aameeriklaste ulatuslikes uurimustes selgub, et iga päevas joostud kilomeeter vähendab haigestumisriski kümne protsendi võrra.

Selliste tulemuseni jõudsid teadlased Lawrence Berkeley riiklikust laboratooriumist Californias. Spordi positiivse toime põhjuseks silmanägemisele olevat parem verevarustus. Teadlased võrdlesid seitsme aasta jooksul 41 000 jooksja terviseandmeid. Neist 733-l avaldus uurimisaja jooksul katarakt. Lühimajooksjaid tabas katarakt kahe kolmandiku võrra sagedamini kui uurimuses osalenud pikamaajooksjaid, kes läbisid iga päev vähemalt üheksa kilomeetrit. Üle nelja kilomeetrise päevase distantsiga jooksjatel oli samuti risk haigestuda maakuli degeneratsiooni 50 protsenti väiksem.

Erinevates uurimustes on ennegi kindlaks tehtud, et koormussport parandab ka tervete inimeste silmanägemist, ehkki lühiajaliselt. Seega peaksid inimesed, kes kannatavad verevarustushäirete all, kaaluma tõsiselt koormusspordi harrastamist. Kahjuks ei laiene see suurepärane uudis lühi- või kaugnägemisele.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles