Paljud akneravimid on esmalt naha jaoks ärritavad – see punetab, kuivab, sügeleb. Neid reaktsioone tuleb tähelepanelikult jälgida, kuid enamasti nahk kohaneb ja õige hella hooldusega on ebamugavusi kerge leevendada.
Levinuim põhjus on hormonaalse tasakaalu muutumine, mille tulemusel haarab karvanääpsu põletikuline haigus. Rasunäärmete töö saab häiritud, poor sulgub ja ongi vistrik platsis. Esimese täpi peale näol ei tasu minestusse langeda – 95% teismelisi kannatab mingil määral akne all ning täiskasvanute hulgas on neid, keda stressi- ja tsüklipunnid kiusavad, umbes pooled.
Akne käivitab liigne rasueritus, naha sarvkihi suurenemine ja bakterite paljunemine. Rolli mängivad geenid, stress ja ka elustiil – suitsetamine ja vähene uni soodustavad nahamurede süvenemist.
Kerge on sirutada käsi alkoholi sisaldavate kuivatavate vahendite järele. Kuid see on suur viga! Nahk on ju tark: rasu kaob ära, järelikult tuleb seda usinamalt juurde toota! Naha tasakaal saab rikutud ja vistrike armee aina kasvab. Tulemust ei anna ka karmid seebid, mille mõju usuti muiste – kaitsev lipiidikiht uhutakse minema ja nahk on põletikule veel vastuvõtlikum. Õige hooldus on aga tähtis, tee seda kaks korda päevas, ka meik tuleb alati piinliku hoolega eemaldada. Kasuta dermatoloogilisi akne raviks mõeldud nahahooldussarju. Puhasta hellalt mitsellaarvee ja rasutootmist reguleeriva desinfitseeriva vahendiga. Ülioluline on naha niisutamine – vali naha tasakaalu taastav kreem, mis sisaldab ka ravikomponente. Kui ravimite tõttu nahk ketendab ja kuivab, tuleb teda erilise hellusega kreemitada, kuid kasutada tasub vaid dermatoloogilisi tooteid. Hea kreem tuletab ka kõige raskema akne käes vaevlevale nahale ruttu meelde, kuidas tasakaalus, puhas ja värske olemine käis.