T, 5.12.2023

«Reedel rattaga tööle» kampaania utsitab tööle pedaalima

Heilika Leinus
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ratas on suurepärane transpordivahend linnas liikumiseks.
Ratas on suurepärane transpordivahend linnas liikumiseks. Foto: Chris Robbins/picture alliance/moodboard/Scanpix

Maikuu jooksul leiab Tallinnas aset Eesti linnaratturite liidu kampaania «Reedel rattaga tööle», mille eesmärgiks on inimeste liikumisharjumuste tervislikumaks muutmine ja ratta kuvandi laiendamine.

Ratas ei ole sobilik pelgalt spordi tegemiseks, vaid on ka hea transpordivahend, mis sobib argisõitudeks, sealhulgas ka tööle sõitmise tarbeks, teatas Eesti linnaratuurite liit. Reedel saab rattaga tööle säästlikumalt, tervislikumalt ja kiiremini!

Kampaania «Reedel rattaga tööle» puhul on tegemist sünteesitud ideega ameeriklaste casualFriday traditsioonist, mis annab kontoriinimestele loa ühel päeval nädalas veidi vabamate reeglite järgi rõivastuda ja inglaste algatatud «BiketoWork» kampaaniast, mis ergutab inimesi rattaga tööle sõitma. Mõlemad eelmainitud kampaaniad on märkimisväärselt muutnud inimeste harjumusi ning sobivad seega suurepäraselt «Reedel rattaga tööle» kampaania inspiratsiooniks.

«Eestis on hulgaliselt rattaspordi harrastajaid, kuid enamikule neist jääb ratas väljaspool sporditrenni võõraks ning nad ei kasuta seda argitranspordivahendina teel kooli, tööle ega kauplustesse. «Reedel rattaga tööle» kutsub üles kasutama reedet kui katsetamispäeva ning jätma sel päeval auto koju ning liikuma tööle rattaga. Mida rohkem inimesi eelistab liikumisvahendina ratast, seda turvalisemaks muutub rattaga liikumine, rattureid osatakse näha loomuliku osana linnaliiklusest ning neid ka märgatakse,» sõnas Eesti linnaratturite liidu liige ning tuntud rattafestivali Tallinn BicycleWeek organisaator Tõnis Savi.

«Me istume palju ja liigume vähe. Viime oma lapsed autoga lasteaeda ja kooli, sõidame ise tööle. Vähest liikumiskultuuri on meile ette heitnud mitmed uuringud, mis ütlevad, et oleme selle tulemusena vähem terved ja muide, ka vähem loovad. Meie lapsed liiguvad peamiselt kehalise kasvatuse tundides või klassiruume vahetades. Ka parlament võiks siin head eeskuju näidata, istuda kasvõi kord nädalas ratta selga ja tööle vändata. «Reedel rattaga tööle» saab endale parlamendiliikmetest kindlasti tugeva toetusgrupi!» oli kampaania patroon riigikogu liige Heidy Purga veendunud.

Maikuu jooksul võib Tallinna teid ääristamas näha võimsaid plakateid, mis kutsuvad reedel autot koju jätma ning selle asemel hoopiski rattaga tööle sõitma. Plakatite ning kogu kampaania ülejäänud visuaalse poolega tegeles auhinnatud noor disainibüroo HmmmCreativeStudio.

Kampaania oluliseks osaks on ka teemaviide #reedelrattaga, mis viib sõnumit edasi inimeselt inimesele sotsiaalvõrgustike kaudu. «Loodame, et teemaviide #reedelrattaga osutub sama edukaks kui eelmisel suvel käiku lastud #veloloveeesti, mille on endale Instagramis külge saanud juba ligi 500 emotsioone tulvil kaadrit,» sõnas kampaania üks eestvedajaid Rasmus Kaljujärv. «Tähistades oma tööle sõitmise kaadri teemaviitega, annad oma sõpradele, tuttavatele, sugulastele teada, et toetad ideed ning  innustad teisigi liikuma,» soovitas Kaljujärv.

Kampaania algataja Eesti linnaratturite liit on Eesti teede, tänavate ja inimeste rattasõbralikkuse ning ratturite huvide eest seisev organisatsioon, mis on loodud 2014. Aastal. Eesti linnaratturite liidu tegevuse eesmärgiks on Eesti liiklus- ja rattakultuuri areng, ratturite hulga kasv ja rattureid siduva ühtekuuluvustunde tekitamine. Samuti mõistliku, tervisliku ja jätkusuutliku elustiilja inimsõbraliku elukeskkonna loomise propageerimine. Eesti linnaratturite liidu tuumiku suurimaks edulooks on juba kuuendat aastat Eesti rattaentusiaste kokku toov rattafestival Tallinn BicycleWeek. Lisaks on liitu kuuluvate rattaentusiastide eestvedamisel viimase kuue aasta jooksul toimunud üle kahekümne legendaarse õhtuse Tourd'ÖÖühissõidu, võistlusi ja häppeninge, mis on aidanud kasvatada juba tuhandetesse ulatuvat linnaratturite kogukonda.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles