Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Suur ülevaade: kellelt ja millise hinnaga saab Eestis toitumiskava?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Õhtusöök. Foto on illustratiivne. | FOTO: Panthermedia / Serhii Kucher/Scanpix

Kuna veebipõhiseid toitumiskavasid pakutakse Eestis ohtralt ja need on kergesti kättesaadavad, satuvad toitumise küsimustes abi otsivad inimesed pigem personaaltreeneri kui kutsetunnistusega toitumisnõustaja jutule.

Nii mõneski toitumiskava pakkuvas portaalis on vaja sisestada vaid oma parameetrid ning neile vastav kava valmib justkui silmapilkselt. Mõni teenusepakkuja võtab endale kava koostamiseks rohkem aega, suhtleb kliendiga ning võtab arvesse tema eelistusi.

Paraku kipuvad veebiteenuste abi otsima ka inimesed, kes põevad mõnd haigust ning vajaksid tegelikult toitumisnõustamist õppinud spetsialisti või isegi arsti juhendamist.

Ühe enimtuntud toitumiskavasid pakkuva portaali, Fitlapi retseptid on koostanud 15-aastase staažiga treener Heikki Mägi, kes ütleb, et kavad on sündinud sünergias ülikoolipingist ja eri teadusallikatest ammutatud teadmistest ning praktilise töö käigus saadud kogemustest. Kavasid koostades võtab Fitlap arvesse ka Tervise Arengu Instituudi (TAI) ettepanekuid ning kutsub inimesi üles parandama oma füüsilist vormi ilma nälgimata.

«Oleme oma kavad üles ehitanud vältides stiili, et naised saunas rääkisid – loeme teaduslikke artikleid ega lähe kaasa iga moevooluga. Paljudes teistes toitumiskavades on osa toiduaineid täiesti teenimatult toidulaualt eemaldatud. Meie üritame inimesi suunata vältima eelkõige suhkrut ning kiudainevaba valget jahu,» selgitab Mägi. Kavades saab inimese soovi korral välistada laktoosi või gluteeni, aga Mägi rõhutab, et mistahes terviseprobleemiga paluvad nad pöörduda spetsialisti poole, sest nemad ei ole arstid.

Elustiilinõustaja õpetab lugema keha märke

Vaimsusele rõhku paneva fitnessiguru Brena nime taga seisab end elustiilinõustajaks nimetav Sille Martma, kes soovib õpetada inimesi oma keha märke mõistma. «Mul esinevad pea kõik talumatused ja sellest mu õppeperiood alguse saigi, nüüdseks olen endal kõik kontrolli alla saanud ja püüan aidata ka teisi,» räägib ta. Naine ütleb, et on läbinud Eestis toitumiskoolitusi ja kuulanud selleteemalisi loenguid, kuid pole taotlenud nõustaja kutset.

«Olen peamiselt õppinud välismaistest kanalitest ning mul on oma lemmiktervisespetsialistid, kes vaatavad inimese keha kui tervikut. Olen käinud Eesti ülikoolide toitumisalastel loengutel ja arvan, et osa õppekavasid on veel natuke vanades mallides kinni. Viimasel ajal on tekkinud nii palju uut infot inimese individuaalsuse, talumatuste, allergiate, ülesöömise jm kohta,» kirjeldab ta.

Martma ütleb, et väldib toitumiskava koostamist grammi täpsusega, sest sageli kipuvad inimesed toidu kaalumisest ja seega ka kava jälgimisest loobuma. Kui aga klient just sellist lähenemist tahabki, soovitab Martma talle TAI Nutridata programmi. «Minu jaoks on oluline rääkida inimesele tervest pildist, mitte koostada ainult kaloraažil põhinevat kava, sest inimene on individuaalne oma elustiili, oskuste ja võimetega,» lisab ta.

Nii rõhutab Martma menüüs maheda toidu olulisust, püüab inimest panna mõistma oma keha märke (puhitused, akne, unisus jm), teeb ülevaate mikro- ja makrotoitainetest, soolestiku tervisest jm.

Martma klientide hulka on sattunud ka tõsisemate haigustega inimesi, ent kui ta neid aidata ei oska, siis nii ka ütleb. «Mingeid uduseid väiteid ma inimesele ei anna, sest ei taha kellegi tervist hullemaks teha. Püüan suunata klienti nii toitumise kui suhtumise alal ja nii mitmedki on minult abi saanud,» räägib naine.

Aluseks treeneritöö kogemused

Veebilehe kehatrimmi.ee haldaja Jan Kaljumäe ütleb, et nende pakutavad kavad on kokku pandud koostöös personaaltreeneri Taavi Merisaluga. «Koostame kavasid ka haigetele (näiteks gluteenitalumatule), kuid selleks peab klient enne väga täpselt enda olukorda kirjeldama, sest võib-olla polegi meil võimalik tema nõudmistele vastavat kava koostada,» räägib Kaljumäe. Nende gluteenivabad toitumiskavad on heaks kiitnud Eesti Tsöliaakia Selts.

Kohtumisi klientidega kehatrimmi.ee meeskond enamasti ei korralda, vaid klient saab endale sobiva kava nende loodud programmi abiga, kus kalkulaator arvutab vastavalt inimese parameetritele välja sobiva kaloraaži ja toidukogused.

Treenitargalt.ee veebilehe taga seisab aga personaaltreener Raivo Piiber. «Olen kavasid teinud aastast 2009 – treenerilitsentsi sain aastal 2006 – ning kokku peaks mu kontos olema üle 5300 toitumiskava ja ligi 2800 treeningkava erinevatele tasemetele,» räägib ta. Mees on toitumis- ja trennikoolitusi läbi viinud ka mitmes ettevõttes, kohalikes omavalitsustes ja koolides.

Erinevalt kehatrimmi.ee pakutavatest kalkulaatoripõhistest kavadest koostab Piiber toitumiskava kliendi ankeedi põhjal – mida põhjalikum see on, seda täpsem kava koos igasuguste toitumissoovitusega valmib. Mees lisab, et kuigi ükski arst pole tema koostatud kavasid üle vaadanud, räägib töö kvaliteedist tehtud kavade arv. Samas hoidub treener näiteks veganeid nõustamast, kuna selles valdkonnas ei tunne end kindlalt.

KOMMENTAAR

Reelika Õigemeel
Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse (ETNÜ) juhatuse esimees

Soovitan kontrollida toitumisnõustamisteenust pakkuvate inimeste haridusteed ja vajadusel küsida üle, kas see inimene on piisavalt pädev, et nõustada ja toitumisplaane turustada. Seda võib küsida ETNÜst (toitumisnoustajad.ee) või Eesti Toitumisteraapia Assotsiatsioonist (ETTA, toitumisterapeudid.ee), kes on Eestis praegu ainsad toitumisnõustajaid ja -terapeute esindavad asutused.

Ka Eesti Kutsekojast saab kontrollida, kas inimesel on kehtiv riiklik toitumisnõustaja või -terapeudi kutse. Kui nõustaja ei kuulu erialaorganisatsiooni ega oma riiklikku kutset, siis võib küsida tema koolitunnistust toitumisnõustaja õppe alal. Treener, kes ei ole õppinud toitumist ega toitumisnõustamist, ei tohiks sel alal kliente nõustada. See on oht teenust saavatele inimestele. Tervis on liiga kallis, et usaldada pimesi.

Mingil juhul ei tohi anda juhiseid haiguspuhuseks toitumiseks (kilpnäärmeprobleemid, diabeet, toidutalumatus ja -allergiad jm) isegi nõustaja, kes on õppinud vaid kutsestandardile vastava toitumisnõustaja tasemel. Juhul kui nõustaja ei tunneta oma pädevuse piire ja kliendile tundub see kahtlane, võib taas pöörduda ETNÜ ja ETTA poole.

Kui nõustaja on õppinud rohkem kui kutsestandard ette näeb ja saanud väljaõppe ka toidutalumatuse ja eri dieetide alal (näiteks veganlus), siis võib ta nõustada toidutalumatusega kliente ja täistaimetoitlasi. Ka võib kõrgema taseme nõustaja koostada erimenüüsid (diabeetiku, tsöliaakiahaige menüü jne), kuid siis peaks ta olema läbinud ka vastavaid täiendkoolitusi või saanud töönõustamist toitumisterapeutidelt.

Kui inimene tahab osta toitumiskava, siis tasub uurida, milliste allikate põhjal on see koostatud – kas põhineb mõnel riiklikul määrusel (lasteaedade ja koolide, haiglate, hooldekodude jm menüüd) või tõenduspõhistel toitumissoovitustel. Kava võib lisaks Eesti riiklikele toitumissoovitustele tugineda ka muu riigi soovitustele või muudele teaduspõhistele juhistele.

Tagasi üles