Pole mingi saladus, et kaalutõus tuleb sageli liigsest söömisest. Selles mängivad aga oma rolli ka tervislikud ja ebatervislikud harjumused.
Peamised harjumused, mille tõttu kaal tõuseb
Ühtpidi on meile praegu kättesaadavad tervislikud toidud, näiteks täisterast valmistatud söögid või puu- ja köögiviljad ning teisalt leidub ka palju mitte nii tervislikke variante, näiteks rasvarohkeid ja väga töödeldud toite, kirjutab Newsmax.
Lisaks toidule mõjutavad inimese kaalu ka ebatervislikud harjumused, eriti kui need viivad märkamatult suurenenud kaloritarbimiseni.
Hispaania teadlased tõid välja põhilised harjumused, mis soodustavad kehva toitumist. Need tegurid olid näiteks kiirtoidu söömine, näksimine ja teleri ees söömine. Teadlased lisasid, et tavaliselt ei tulene kaalutõus vaid ühest neist faktoritest, vaid on pigem kombinatsioon erinevatest teguritest.
Ebatervislikku toitumist mõjutavate tegurite kindlaks tegemiseks uurisid teadlased 1600 inimest nelja aasta jooksul. Nad uurisid seitset ebatervislikku harjumust:
- Kui inimene ei tea, kui palju ta kavatseb süüa
- Varem valmistatud või konserveeritud toidu söömine
- Snäkkide ostmine
- Kiirtoidukohtades söömine
- Kui inimene ei vali kalorivaeseid toite
- Nähtava rasva mitte eemaldamine lihalt
- Söömine teleri ees diivanil
Mida rohkem halbu harjumusi inimestel oli, seda suurema tõenäosusega esines neil kaalutõusu, tõdesid teadlased. Kõige tugevam seos kaalutõusuga oli toidukoguse mitteplaneerimisel, kiirtoidu tarbimisel ja teleri ees söömisel.
Kuigi halbadest harjumustest on raske lahti saada, võib välja toodud tegurite vältimine aidata kaalu langetada.