Ehitustöö ohustab lihaseid ja liigeseid

FOTO: SCANPIX

Ehitustöö on füüsiliselt raske ja võib sisaldada keerukaid ja ebamugavaid tööasendeid, mistõttu ebasobivate töövõtete kasutamise korral võib tekkida nii lihaste kui liigestega seonduvaid tervisemuresid, kirjutab tööinspektor Jüri Veisberg.

Ergonoomiline töö tähendab, et hoiame oma keha töötamisel õigesti, meil on õiged töövõtted ning kasutame ergonoomilisi mehhanisme, seadmeid ja abivahendeid. Ergonoomiat aitab parandada ka õige töö organiseerimine.

Tugi –ja liikumiselundite probleeme ehituses põhjustavad käsitsi raskuste tõstmine. Lisaks tõstmisele on ebamugavad asendid, mille puhul tuleb kanda esemeid käed üleval või kaenla all, samuti kummargil ja väändunud tööasendid.

Vale asend toob valu

Selja kummargil või väändunud asend ja pikaajaline koormus võib muuta liigesed hellaks või jäigaks ning põhjustada valu lihastes, liigestes ja kõõlustes.

Pea alaspidi kummardamine või küljele kallutamine ja kaela pööramine koormab kaelalihaseid, liigeseid ja kõõluseid. Taha painutatud peaga töötamisel on kaelalülide vaheliste avade kitsenemise tõttu häiritud vereringe ja närvisüsteem.

Eelmainitud probleemid väljenduvad valuna liigutamisel, pideva valuna ja liikumisulatuse vähenemisena. Kükkasendis või põlvili töötamine, kui seda teha pikemat aega, tekitab vereringe häirumisest tulenevat kipitust, valu ja lihasjäikust.

Õiged abivahendid aitavad

Et ennetada võimalike tervisemuresid, tuleks kasutada tõstmiseks ja kandmiseks mõeldud tööd kergendavaid abivahendeid – kandesangasid, mitmesuguseid kärusid, rullkange, tööriistade pikendusvarsi.

Palju abi võib olla õige kõrgusega töölavadest ja tellingutest, mis võimaldavad tööd teha upitamata, kummardamata või selga väänamata ja nii jäävad ka käed õlgadest madalamale.

Kükkis või põlvili töötamisel on mõistlik leida sobivaim tööasend ning tõstmise puhul püüda seda teha sirge seljaga ja kehale lähedal. Võimalusel võiks üritada töötada pea püsti ja kael sirge, säilitades seejuures head rühti ning vahetada tööasendeid ja teha taastavaid liigutusi.