Terviseamet: mürgistust tekitavad taimed varitsevad lapsi ka koduaias

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Rabarbrivart võib söögiks tarvitada, kuid lehed on mürgised.

FOTO: Erakogu

Terviseameti mürgistusteabekeskus juhib eriti just lapsevanemate tähelepanu sellele, et nii koduaias kui metsas tohib süüa ainult neid marju, mille ohutuses ja söögikõlbulikkuses ollakse täielikult veendunud.

Mürgistusteabekeskuse juhi Mare Oderi sõnul on viimase kuu aja jooksul mürgistusteabekeskuse infoliin 16662 saanud paarkümmend telefonikõnet lapsevanematelt, kelle enamasti kuni kolmeaastane laps sõi vanematega metsas liikudes või mänguväljakul mängides mürgiseid marju.

Infoliinile helistati nõu küsimiseks nii näsiniine, kuslapuu, leedri, ussilaka, piibelehe kui ka paakspuu marjade söömise tõttu. «Kuigi reeglina pole kuni viie marja söömine lapsele ohtlik, tasub kahtlaste loodusandide söömist alati ja täielikult vältida,» sõnas Oder. Tema sõnul tasub isegi paari kahtlase marja söömise puhul mürgistusteabekeskusse helistada ning lapse edasist käitumist ja enesetunnet terasemalt jälgida, sest alati ei saa adekvaatselt määrata toiduks tarbitud loodusandide tegelikku kogust.

Lisaks võivad isegi paljud ohutud taimed valesti tarvitatuna osutuda mürgisteks. Näiteks rabarberi puhul on esinenud laste surmajuhtumeid rabarberilehtede suures koguses söömisest, sest taimes sisalduv oksaalhape tekitab organismis normaalse ainevahetuse häireid. Samal põhjusel võivad tervist ohustada ka väga suures koguses hapuoblikate ja jänesekapsa söömine. 

Tõsisemate mürgistuste allikaks võivad muutuda ka kauni välimuse pärast koduaias kasvatatavad taimed nagu kuldvihm, sõrmkübarad ja käokingad, mille pilkupüüdvaid õisikuid kipuvad lapsed imema. Eriti ohtlikud on sellised taimed just seemnete valmimise ajal – mõnel juhul võib juba 2-3 seemet tekitada tõsiseid mürgistuse sümptomeid nagu iiveldus, suurenenud süljevool, südamepekslemine, unisus, peavalu ja teadvusehäired.  Seemnete mürgisuse poolest on eriti ohtlikud näiteks oleander ja riitsinus.

Mürgistusteabekeskuse infoliinile 16662 saab helistada ööpäevaringselt. Kõne on tavatariifiga ning anonüümne. Infoliinil töötavad pikaajalise erakorralise meditsiini kogemusega õed ja arstid. Helistamine on mõistlik isegi juhul, kui peale mürgise aine neelamist esialgu midagi ei juhtu või mürgi sattumine organismi pole kindel.

Esmaabi ägedate mürgistuste korral:

  • Kui laps on midagi mürgist söönud, tuleb kohe loputada tema suu;
  • Anda väikeste lonksude kaupa juua vett;
  • Hoiduge lapse oksendama ajamisest!
  • Tehke kindlaks taime, marja, seene täpne nimetus ja hinnake selle võimalik allaneelatud kogus;
  • Helistage mürgistusinfoliinile ja uurige, kas tegemist on mürgise taime/seene/marjaga ning kas manustatud kogus võib olla tervisele ohtlik;
  • Jälgige täpselt mürgistusinfoliinilt saadud juhised;
  • Varuge koju aktiivsütt, mis võib paljude mürgituste korral olla elupäästvaks vahendiks. Sütt peaks olema 0,25-grammiste tablettide puhul arvul, mis võrdub lapse neljakordse kehakaaluga. Näiteks kümnekilose lapse puhul 40 tabletti. Kindlasti ei tohi sellises koguses aktiivsütt anda lapsele ilma spetsialistiga konsulteerimiseta, kuna ka aktiivsöel on kõrvaltoimed ja see ei aita absoluutselt kõikide mürgistuste puhul.

Populaarne

Tagasi üles