Washingtoni Meditsiinikooli ja Stanfordi Ülikooli koostöös tehtud uuring näitas, et halva une tagajärjel tõuseb ajus amüloid-beeta tase, mis on kõrge ka Alzheimerit põdevatel inimestel ja seda seostatakse tõve tekkega.
Seda eluohtlikku ajuhaigust võib põhjustada vilets uni
Kui amüloid-beetat on ebanormaalselt suur hulk, koguneb see neuronite vahele ja moodustab klompe, mis häirib ajurakkude kommunikatsiooni ja tööd, kirjutab News Medical.
Lisaks näitasid analüüsid, et terve nädala kehvasti maganud katseisikute ajudes tõusis oluliselt ka proteiin tau tase, mille üleküllus võib põhjustada neuronite puntraid, segades nende funktsioneerimist. Tau proteiini kõrge tase on samuti üks osa Alzheimeri patoloogiast – ebanormaalselt suur hulk tau-d koguneb just mälu funktsiooniga seotud ajupiirkondadesse.
Üks unetu öö pole veel põhjus muretsemiseks, sest pärast piisavat puhkust normaliseerub ka oluliste aju tööd mõjutavate molekulide tase. Kroonilise unepuudusega inimesi ähvardab aga kõrgem Alzheimeri tõve tekkimise tõenäosus ja une kvaliteedi parandamiseks tuleks hakata kohe midagi ette võtma.