Postimehe terviseportaal katsetas, kuidas mõjuvad erinevad töökeskkonnad vaimsele võimekusele. Saime teada, et süda tunneb erinevust, isegi kui meie töös ei pruugi see kohe väljenduda.
Tervisele mõjub eelkõige halvasti värske õhu puudumine ja ebapiisav ventilatsioon. Koostöös tehnikaülikooli majandusteaduskonna teadlase Tarmo Koppeliga tegime katse, kus võrdlesime hästi ja kehvasti ventileeritud ruumide mõju kardiovaskulaarsele tervisele ja kognitiivsele võimekusele. Koppeli uuringud on suunatud töötaja vahetule keskkonnale, et tuvastada kehva töövõime ning madala tööproduktiivsuse põhjuseid ja aidata seeläbi ettevõtte tulemuslikkust tõsta.
Euroopas tähistatakse sel nädal tööohutust ja töötervishoidu ning sel puhul toimus Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTech) «haige maja sündroomi» infopäev. Tegu pole mitte omaette haigusega, vaid sümptomite kogumiga, mis on seotud halva sisekliimaga eluhoones viibimisega. Kuna Eestis mõjutab eluhoone halb sisekliima paljusid, tahtsin katsega teada, millist mõju töökeskkond võib avaldada. Vaata haige maja kohta lähemalt artiklist.
Meie katse eesmärk oli näidata meetodeid, mida töökeskkonna teadusuuringutes kasutatakse. Südame tervist mõõtsime südamerütmi variaablust mõõtva tarkvara süsteemiga ning kognitiivset võimekust arvutitestidega, mis näitasid näiteks reaktsioonikiirust ja analüüsivõimet. Koppeli sõnul ei anna sellisest katsest tõsiseid järeldusi teha, kuid demonstratiivne väärtus on sel olemas. Teaduslike järelduste jaoks oleks pidanud olema vähemalt 100 osalejat ning tingimused rangemalt kontrollitud.
«Läbi südame väljendub organismi füüsiline võimekus. Südame kohanemisvõime järgi näeme, kuidas keskkond inimesele mõjub, sest kui süda ei kohane väljakutsetega, võib ilmneda mõju tervisele.»
Esimene katse: Tallinna Tehnikaülikool
Esmalt tegime teste Tarmo Koppeli ja Virve Siiraku kabinetis. Seal oli õhu süsihappegaasi sisaldus madal ning hästi ventileeritud tuba. Süsihappegaasi kontsentratsioon õhus ilmestab hästi ruumiõhu kvaliteeti. Uuringud on näidanud, et koos süsihappegaasi sisalduse kasvuga tõuseb ka teiste tervisele potentsiaalselt kahjulike ainete kontsentratsioon, sealjuures peenosakesed ning bioaerosoolid. Süsihappegaasi kontsentratsiooni mõõtmine annab hea ülevaate ruumiõhu üldisest kvaliteedist, aga ühtlasi ka ventilatsioonisüsteemi tegelikust efektiivsusest.