Uue uuringu tulemused viitavad, et just magneesium omab peamist rolli selles, kui palju meie keha suudab toota D-vitamiini.
Selle aine puudus takistab D-vitamiini tootmist ja põhjustab defitsiidi
Teadusajakirja The American Journal of Clinical Nutrition detsembrikuu numbris ilmus uurimus, milles võeti vaatluse alla 12 000 inimese D-vitamiini tase seoses muude ainete sisaldusega veres.
Kõrgema magneesiumitasemega inimestel, olgu siis söögi või toidulisandite võtmise tulemusel, oli ka oluliselt kõrgem D-vitamiini tase, vahendab Medical News Today.
Samuti ilmnes seos piisava magneesiumi taseme ja madalama suremusega, seda eriti südamehaiguste ja soolevähi puhul. Eelnevates uuringutes on ilmnenud, et madala D-vitamiini tasemega inimestel on 31 protsenti suurem tõenäosus haigestuda soolevähki.
Magneesium aitab kaasa D-vitamiini sünteesile. Mineraalaine puudus piduradab D-vitamiini tootmist, sulgedes metabolismi juhtteed selle tootmisprotsessis, selgus värskes uuringus.
D-vitamiini vaeguses olevatel inimestel aitas selle taset tõsta magneesiumiühendi võtmine, aga kui selle tase veres oli juba normaalne, siis magneesiumit täiendavalt tarbides D-vitamiini tase hoopis langes.
See on organismi kaitsev kohastumisprotsess - liigne D-vitamiini tase on seotud ülemäärase kaltsiumi kogusega veres, mis võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme.
Mõõdukus on tugeva tervise alus. Piisava magneesiumikoguse tarbimiseks peaks toidulauale kuuluma köögiviljad, täisteratooted, seemned ja pähklid.