Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

7 viisi, kuidas köhimine võib keha ohtlikult vigastada

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Veriköha.
Veriköha. Foto: Shutterstock

Vahel on tõsise köha käes vaeveldes tunne, nagu tahaksid oma kopsud välja köhida. Nii see päris ei käi, kuid pole ka väga haruldane, et äge köhahoog tekitab kehas muid vigastusi.

Köha võib inimest piinata isegi kuni kolm nädalat, kirjutab Health24. Näiteks 2013. aasta uuringus leiti, et keskmiselt kestab köha suisa 18 päeva. Kui köha on kestnud kauem kui kaheksa nädalat, liigitatakse see krooniliseks ning kindlasti on siis vajalik arstilt abi otsida, kui inimene seda veel teinud pole. Kahjuks ei ravi paljud köha täielikult välja, kuigi arst saaks aidata välja selgitada, kas köha on põhjustanud lihtsalt viirushaigus või on selle taga muu tõsisem haigus.

Krooniline köha võib seltskonnas olles tekitada piinlikkust, häirida und, põhjustada peavalusid ning süvendada isegi kusepidamatust. Püsiv köha võib kehale põhjustada veelgi füüsilisi vigastusi, mis on järgnevad:

Lihasvalu. Krooniline köha võib omakorda viia kroonilise lihasvaluni, kuna iga köhahoo käigus tekib lihastes tugev surve, mis võib lihaseid kurnata ja panna need valutama.

Murdunud ribid. Kroonilisest köhast tingitud ribimurrud esinevad sagedamini naistel, sealjuures on suurem oht murda keskmisi ribisid. Riskifaktoriks on siinkohal luude madal mineraalne tihedus, ent ribimurrud võivad ägeda köhimise käigus tekkida ka normaalse luutihedusega inimestel.

Veresoonte kahjustus. Äge köhimine võib kahjustada peamiselt ninaümbruses asuvaid pisikesi veresooni, põhjustades nende lõhkemise ja seetõttu verejooksu.

Diafragma purunemine. Diafragma ehk vahelihas võimaldab meil hingata. See eraldab rinnaõõnt kõhuõõnest. Köhides tõmbub diafragma kokku ning köhahoo käigus surutakse lihast ülespoole, samas kui ribisid surutakse sissepoole ja alla. See vastandlik liikumine võib vahel lõppeda diafragma kahjustusega.

Song. Köhimisest tekkinud kõhuõõne kahjustus songa näol on harv nähtus, ent sel juhul vajab see kirurgilist sekkumist.

Kurgu koekahjustus. Püsiv köha võib tekitada kurgus nii infektsioone kui ka põletikku kurgus asuvates kudedes.

Veriköha. Kui köhides eritub süljega verd, on see pärit enamasti kopsudest, kuna pikalt kestnud köha on tekitanud kopsudes infektsiooni.

Tagasi üles