«Nad jäävad roolis ka magama, on sellised mikrouned, kus nad ei taju, et on uinunud. Miks on laupkokkupõrkeid nii palju? Üks asi on nutiseadmed, aga teine on kindlasti päevane liigne unisus. Kõige lihtsam viide sellel võib olla, et see inimene on või oli norskaja,» rääkis Vaher.
Ravi võib hõlmata nii harjutusi kui ka unegeeni määramist
Unekeskuses vaadatakse esiti üle uneharjumused ja selgitatakse, milline on hea uni. Kaks nädalat tuleb täita unepäevikut, mis ajendab harjumusi lahti mõtestama.
Vastavalt vajadusele tehakse ühel ööl põhjalik uneuuring – ihule kinnitatakse andurid, kust saadav info salvestub peopesasuurusele aparaadile. Inimene magab kodus. Üle vaadatakse ka hingamisteed, et tuvastada võimalikud anatoomilised põhjused.
Nüüdisaegseim norskamise ravimeetod on kaperavi ehk suu asendit fikseerib patsiendi hammaste järgi valmistatud seade. Kape toob une ajal alalõua ettepoole ja seetõttu ei vaju keel nii palju taha neelu. Alalõua ettepoole toomine muudab ka neelu avaramaks. Heisl Vaheri sõnul kasutatakse seda meetodit pigem norskamise ja kerge uneapnoe puhul.
Lisaks on hea norskamisvastane toime müofunktsionaalsel ravil ehk harjutustel suupõhja-, keele-, neelu külgsetele ja pehmetele suulaelihastele. Need võimaldavad taastada ka ninahingamise. Lisaväärtusena on naised märganud, et nägu ja kael on paraneva lihastoonuse tõttu siledamad.
Raskema uneapnoe puhul kasutatakse hingamist toetavaid aparaate (CPAP), millega käivad kaasas maskid ja mis aitavad hoida positiivse õhurõhu kaudu hingamisteed lahti. CPAP-ravi sobivust kontrollitakse mitmenädalase testperioodi vältel.
Suu limaskestalt võetava geeniprooviga kontrollitakse ära unegeen, mis annab teada, kas oleme geneetiliselt õhtu, hommiku või vahepealset tüüpi. «Kui viime käitumusliku mustri kokku sisemise unekellaga, saame parima kombinatsiooni, sest jõustame end sellisena, nagu oleme loodud,» rääkis Vaher.
Artikkel ilmus esimest korda 5. märts 2019.