Küünte vale hooldamine võib viia infektsioonini

Kenad küüned näitavad, et tervis on korras.

FOTO: Antonio Guillen Fernández / PantherMedia / Antonio Guillen Fernández

Küünte lõikamisel ning hooldamisel on tõepoolest olemas õige ja vale viis. On tõenäoline, et osa meist teeb seda valesti.

Küüne kutiikul on küünevalli juures asetsev õhuke n-ö kile. Küüne kutiikulit ega ka küünevalli ei tohi kääridega nüsida ega ka neid tagasi lükata, kirjutab Reader’s Digest. Kutiikuli vigastamine teeb küünejuure bakteritele kergesti ligipääsetavaks ning see võib tekitada infektsiooni, kuna kutiikuli ülesanne ongi tegelikult küüsi kahjulike mikroorganismide eest kaitsta. See pole aga ainuke viga, mida küünte eest hoolitsemisel tehakse.

Selleks, et küüsi võimalikult vähe traumeerida, on hea lasta neil enne lõikamist soojas vees veidi pehmeneda. See teeb küüned painduvamaks ning neid on kergem lõigata. Üldiselt võib sõrmeküüned lõigata kergelt kaardu, varbaküüsi tuleb aga lõigata sirgelt, muidu hakkavad need sisse kasvama. Lisaks pani dermatoloog Shari Lipner südamele, et kuigi pikad küüned on ilusamad, siis lühikesi on lihtsam hoida puhtana ja tervena, mis on hea nii tervisele kui ka välimusele mõeldes.

Kuna käte kaudu levivad nakkused eriti kergesti, on mõistlik küünehooldustarvikuid aeg-ajalt puhastada ja desinfitseerida, mille paraku enamus inimesi unustab. USA dermatoloogia akadeemia ametlik soovitus on, et korra kuus tarvikute desinfitseerimisest peaks piisama.

Küünte viilimisel on aga kasulik nipp liigutada viili kogu aeg ühest äärest teise, mitte edasi-tagasi. See tundub väike detail, kuid mõjutab küünte tugevust üsna olulisel määral ning tagab ka siledad küüneotsad. Kui oled küünte hooldamise lõpetanud, võib neile kanda küüneõli või kasutada kätele ja küüntele mõeldud niisutavat kreemi.  

Loe ka neid lugusid:

Populaarne