Südame-veresoonkond areneb välja teismeea lõpus. «Alles siis, kui inimene saab täiskasvanuks, on süda ja veresooned lõplikult välja kujunenud ja algab vananemine. Kuigi on ka andmeid, et veresoonte lupjumise alged võivad olla juba lapsepõlves. Eriti neil, kel on kolesterool kõrge, aga need on erandjuhud,» lisas Viigimaa.
Tugeva tervise lihtne saladus
«Olen tegelikult teismelisi vaadates mures – energiajooke tarbitakse palju,» sõnas kardioloog, kelle sõnul on petlik, et jook annab energiat. «See piitsutab südant ja tekitab lõpuks une- ja vaimseid häireid. Suhkrurikkaid karastusjooke tabitakse raudselt liiga palju.» Et kehalist koormust napib, lisanduvad ülekaal ja muud probleemid. Eestiski on tehtud uuringud, millest nähtub, et liiga palju aega veedetakse ekraani ees ja väheneb füüsiliselt aktiivne aeg. «Varem lapsed tahtsid välja minna ja jalgpalli ja luuremänge mängida ja oli häda, et neid tuppa saada. Tänapäeval tahavad kõik arvutiga veeta aega. Sotsiaalmeedia on tohutult peale tunginud,» tõdes Viigimaa. Organismi kiire arengu haavataval ja tundlikul perioodil tuleks käia looduses kõndimas, matkamas, orienteerumas ning mitte viilida kehalise kasvatuse tundidest. «Ei pea üldse kiiresti liikuma, vaid nautima seda ja olema värskes õhus. See on tervisele sel perioodil kõige olulisem.»
Tugeva tervise tagala pole imerohud, vaid tervislik eluviis. Viigimaa utsitab tarbima puu- ja köögivilju, kala, värsket mahla ja piima, mitte pirukaid, hamburgereid ja Coca-Colat. «See võib olla odav, kättesaadav ja maitsev, aga on ikkagi rämpstoit ega ole organismile hea.» Eesti südame-veresoonkonna haiguste ennetuse rahvusliku koordinaatorina satub ta tihti arutlema Euroopa kolleegidega koolide tervist edendavate strateegiate üle. Levima on hakanud tervislik koolipuhvet. «Paljudes riikides on keelatud näiteks rämpstoidu ja suhkrujookide müük koolis. Kui lapsed neid kodust kaasa võtavad, siis kätt ei saa ette panna, aga on oluline, et koolis ahvatlust ei tekiks. Pigem toetab riik puu- ja köögivilja, mahlade ja piima tarbimist koolis. See annab lastele tervist,» lisas südamearst.
Mis on südame isheemiatõbi?
Kiirema kasvususpurdiga lastel kaasnes Taanis läbi viidud teadusuuringu andmeil hiljem ka südame isheemiatõbe rohkem. See on südant verega varustavate pärgarterite aterosklerootilistest muutustest ning südamelihase vere- ja hapnikuvaegusest tekkinud haigus,
mille korral südamelihas ei saa piisavalt verd. Südame isheemiatõbi on meeste ja vanemaealiste naiste kõige sagedasem südamehaigus. Olulisimad südame isheemiatõve riskitegurid on pärilikkus, kõrge arteriaalne vererõhk, diabeet, suitsetamine ja vere kõrge kolesteroolisisaldus. Südame isheemiatõve haigusvormid on stenokardia, südameinfarkt, varasem põetud südameinfarkt, südame rütmihäired, südametalitluse puudulikkus ja südameseiskus.
Allikas: Kliinik.ee