Tervisenõu: kuidas valkude söömisega kaalust alla võtta?

Kõige kasulikum on saada valku erinevatest toitudest.

FOTO: Oleksandr Prokopenko / PantherMedia / Oleksandr Prokopenko

Valgud aitavad lihaseid luua ja säilitada ning on paljude kehafunktsioonide, nagu ensüümide tootmise ja hormoonide regulatsiooni käivitajad. Valgud aitavad ka kaalu langetada ja ülekilodest hoiduda.

Kaalulangetuse soodustamiseks võiks iga toidukorraga tarbida 30 grammi valku, mis tuleb erinevatest allikatest, vahendab portaal Men´s Health

Valgud aitavad kaalu langetada kahel moel. Esiteks täidavad valgud hästi kõhtu ning tänu sellele väldid ülesöömist ja liigseid kilokaloreid. Mõtle, kumba on lihtsam süüa: kahte portsjonit pastat või kahte portsjonit kanarinda. Üks põhjus, miks sööksid kana vähem on valkude kõhtutäitev toime. Valgud võivad kõhus peptiidide taset tõsta, mis omakorda annavad ajule signaali söömine lõpetada.

Teine põhjus on vajadus kana rohkem närida. Toidu mälumine saadab samuti ajule signaale, mis aitavad väiksema toidukoduse juures täiskõhutunnet tunda. Taanis tehtud uuringus leiti samuti, et osalejad, kes närisid igat ampsu kolm sekundit rohkem sõid kokkuvõttes vähem. Teiseks tekitab valgu söömine küllastustunnet ning tunnet peale söömist pikemat aega täiskõhutunnet.

Umbes 30 grammi valku toidukorraga soodustab nii täiskõhutunnet kui pikka küllastustunnet söömisest. Sama kogus on kasulik ka lihaste kasvuks ja hoidmiseks. 30 grammi valku võib leida umbes peopesa suurusest kala, kana, tofu või loomaliha tükist. Enamasti süüakse piisav kogus valku lõuna- ja õhtusöögi ajal, kuid hommikueine juures jääb valgukogus nadiks. Kolm muna annavad 21 grammi valku, üks tassitäis kodujuustu umbes 25 grammi ning 85 grammi suitsulõhet sisaldab 16 grammi valku. Võrdluseks on ühes keskmises šokolaadisõõrikus kaks grammi valku.

Kuigi proteiiniallika kvaliteet on oluline, siis veelgi tähtsam on saada valku erinevatest toitudest. Süües vaid kana, jääd ilma loomalihas sisalduvast rauast, kalas olevatest oomega-3 rasvhapetest või kikerhernestes peituvatest kiudainetest. Suurendatud valgusisaldusega toidud võivad aga tihti peita endas lisaaineid ja liigseid kilokaloreid. 

Populaarne

Tagasi üles