Teadlased on kindlaks teinud, et puu- ja juurviljarohke toit võib ennetada ka vähki. See on oluline teadmine, sest teadlaste hinnangul on umbes 30 protsenti vähijuhtudest seotud inimese toitumisega. Seitsme aasta pikkuses uuringus, milles osales 78 000 inimest, leiti, et taimset toitu eelistanud inimestel on kaheksa protsenti väiksem tõenäosus haigestuda näiteks pärasoolevähki.
Taimse toidu osakaalu suurendamine mõjub positiivselt ka keskkonnale, sest selle tootmiseks kulub märksa vähem vett, energiat ning toomise käigus tekkinud saasteainete hulk on samuti palju väiksem. Näiteks tekitab kariloomade pidamine 14,5 protsenti kogu kasvuhoonegaasidest. Samuti kulub kariloomade pidamisele tohutus koguses vett. Näiteks kulub 500 grammi veiseliha tootmiseks 7000 liitrit vett, aga 500 grammi kikerherneste tootmiseks vaid 1800 liitrit vett ning 500 grammi juurviljade tootmiseks kulub vaid 147 liitrit. Samuti kulub taimse valgu tootmiseks 11 korda vähem energiat kui loomse valgu tootmiseks. Seetõttu võiks enam eelistada taimseid valguallikaid nagu kaunviljad, teraviljad ja pähklid, sest lisaks säästlikkusele võivad need suurendada ka mulla toitainete rikkust ning vähendada reostust. Nimelt leiti, et kikerherned ja läätsed ei vaja lämmastikväetist, sest suudavad lämmastikku omandada õhust.
ÜRO kliimaraporti hinnangul on inimese toitumine üks peamisi viise, kuidas planeedi ja inimese tervist positiivselt mõjutada. Näiteks on leitud, et enamik USA ja Euroopa inimestest tarbib rohkem liha ja piimatooteid, kui on tervislik ning kalorite ning toitainete poolest vajalik. See tähendab, et praegune toidutööstus ei toimi jätkusuutlikult ega kulutõhusalt – kui liha tarbitakse rohkem, kui tervis ja keskkond lubab, peaks selle tootmist maailmas vähendama, hoides seeläbi kokku ressursse ning toites tervislikult ära suurema protsendi inimkonnast. Üks kolmandik põllumajanduseks kõlblikust maast läheb kariloomade sööda tootmiseks (näiteks 95 protsenti USA-s toodetud kaerast ja 60 protsenti maisist läheb loomadele söödaks). Samuti on kariloomade pidamine üks peamisi põhjuseid, miks hävitatakse järjest enam vihmametsi.