Unepäevikust saab igaüks olulist informatsiooni enda uneharjumuste kohta. Kõigil unetuse kahtlusega inimestel on soovitatav täita unepäevikut vähemalt kahe nädala jooksul. Lühiajalisel kasutamisel (vähem kui kaks nädalat) ei tarvitse kõrvalekalded unerežiimist esile tulla, samuti vajab päeviku täitmine veidi harjumisaega. Täidetud unepäevik soovitatakse arsti vastuvõtule minnes kaasa võtta.
Unehäired tekitavad tervisemuresid
Ühel sagedasel unehäiretele viitaval sümptomil, väsimusel, võib olla erinevaid põhjusi, kuid väsimus võib olla ka halva unekvaliteedi ilminguks. Kui inimene on juba kroonilises unepuuduses, siis ei pruugi ta probleemi enam märgata või pidada sümptomeid haiguslikuks. Väsimuse puhul tuleks ennekõike välistada sagedamini esinevad haigused, nagu aneemia, südamepuudulikkus, hüpotüreoos, diabeet, kroonilised infektsioonid. Ükski patsiendil diagnoositud haigus ega unehäire ei välista teist unehäiret.
Unehäireteks loetakse unetust, uneaegseid hingamishäireid, uneaegseid liigutushäireid, liigunisust, une-ärkveloleku rütmi häireid ja parasomniaid.
Unetus ehk insomnia tähendab võimetust magada ning põhjustab päeval väsimust, unisust, motivatsiooni- ja energiapuudust, tähelepanu- ja keskendumisraskusi, meeleoluhäireid. Unetuse kujunemisel mängivad rolli ka ülemäärane voodis pikutamine või alkoholitarbimine enne magamaminekut. Unetus võib 1–3 kuu jooksul kujuneda krooniliseks häireks. Oluline on saavutada õige unerežiim, milles aitavad kaasa nii psühholoogiline ravi kui ka vajadusel uinutid. Uneaegsed hingamishäired avalduvad öises norskamises ja hingamispausides ning magaja ei pruugi neid öösel ise tajuda. Vahel tajutakse hoopis päeval väsimust, unisust, mälu- ja meeleoluprobleeme. Uneaegseid häireid ravitakse eluviisi korrigeerimisega ja spetsiifiliste ravimeetoditega. Üle 11 tunnist öist und loetakse liigunisuseks. Ka päevased uinakud, mis ei värskenda, on liigunisuse tunnuseks. Enne uinumist võivad esineda ka uneaegsed liigutushäired, nt rahutute jalgade sündroom, mida ravitakse erinevate ravimitega. Une-ärkveloleku rütmi häired tekivad, kui inimese bioloogiline kell on vastuolus ööpäevatsükliga. Seetõttu ei suuda inimesed sotsiaalselt sobival ajal magada.
Unehäirete ravijuhend ja patsiendijuhend on leitavad ravijuhendite veebist.
Ravijuhendite koostamist koordineerib Tartu Ülikool ja rahastab Eesti Haigekassa.
Artikkel ilmus esimest korda 9. detsember 2019.