Harjumused, mis muudavad hambad tugevamaks

PM Tervis
Copy
Email on poolläbipaistev, mistõttu peamine hambamaterjal dentiin annab hammastele nende värvuse.
Email on poolläbipaistev, mistõttu peamine hambamaterjal dentiin annab hammastele nende värvuse. Foto: Shutterstock

Hambaemail on keha tugevaim kude, kuid erinevalt luust kord kahjustunud hambaemail ei taastu. Kindlad hügieeniharjumused ja toitumine aitab emaili tugevdada. 

Hammaste erosioon tekib, kui happed kulutavad emaili. Hape söövitab ehk demineraliseerib hambapinda, muutes selle pehmeks ja kiiresti kuluvaks, kirjutab WebMD

Hambaid kaitsev õhuke emailikiht aitab neid lagunemise eest kaitsta. Email katab hambakrooni ehk nähtavat osa hambast. Email on poolläbipaistev, mistõttu peamine hambamaterjal dentiin annab hammastele nende värvuse. Kohv, tee, punane vein või puuviljamahl võivad hambaemailile plekke jätta. Regulaarne hambaarsti külastamine ja hammaste puhastamine eemaldab enamiku plekkidest ja aitab hammastel tervena püsida. 

Email kaitseb hambaid mehhaaniliste kahjustuste, kuid ka kemikaalide ja temperatuuri mõjude eest. Erinevalt murtud luust ei uuene kahjustunud hambaemail, sest see ei sisalda elusrakke. WebMD jagab nippe, kuidas hambaemaili tugevana hoida. 

1. Vähenda suhkrurikaste toitude söömist

Suus elavad bakterid toituvad suhkrust. Sellest toodavad nad happeid, mis pehmendavad ja kulutavad hambaemaili. Pehmed kommid, mis jäävad hammaste külge, ning karastusjoogid võivad samuti kahju teha. Hammastele mõjub janu kustutamiseks kõige paremini tavaline vesi.

2. Söö hambaemaili kaitsvaid toite

Kaltsiumit sisaldavad toidud võitlevad kaariest tekitavate hapetega. Samuti aitab kaltsium luud ja hambad tugevana hoida. Juust, piim ja teised piimatooted aitavad hambaemaili tugevdada. Samuti saab abi kaltsiumiga rikastatud toitudest.

3. Väldi üleharjamist

Hambaemaili võib kulutada liiga kiire ja tugev harjamine. Kasuta pehmete harjastega harja ning hoia seda igemetega 45-kraadise nurga all. Liiguta harja edasi-tagasi lühikeste, õrnade liigutustega umbes ühe hamba võrra. Oota hammaste pesuga vähemalt tund aega pärast maiustuste või tsitrusviljade söömist. Happelised toidud võivad hambaemaili pehmendada ja muuta seda kahjustustele vastuvõtlikumaks.

4. Kasuta fluoriidi

Ameerika hambaliit kutsub fluoriidi looduslikuks kaariesega võitlejaks, sest see tugevdab hambaemaili ja aitab varases staadiumis kaariest parandada. Fluoriid teeb hambad toidust ja bakteritest tekitatud hapete suhtes vastupidavamaks. Fluoriidiga hambapastat soovitatakse alates esimeste hammaste tekkimisest. Samuti võib kaariest ennetada fluoriidiga suuloputusvedelik. Loe ka, millal fluoriid võib ohtlik olla. 

5. Ravi kõrvetisi ja söömishäireid

Tõsiste kõrvetiste puhul võivad seedehapped suhu tagasi jõuda, kus need söövitavad hambaemaili. Söömishäire buliimia, mille puhul inimene oksendab pärast söömist, on hammastele samuti kahjulik. Mõlema seisundi puhul tuleks pöörduda ravi leidmiseks arsti poole.

6. Ettevaatust klooriveega

Kui ujumisbasseinid ei ole korralik klooritatud, võib vesi liiga happeliseks muutuda. Hammastega kokkupuutudes võib see neid kahjustada, mistõttu tasub basseinis ujudes suu kinni hoida.

7. Ole kuiva suu suhtes ettevaatlik

Sülg aitab kaariest tekitavat toitu ja baktereid minema uhtuda. Samuti võitleb see happeliste toitude mõjuga. Joo tihti vett, et suud puhta ja niiskena hoida. Suhkruvaba nätsu närimine või imemiskommi imemine aitab samuti süljel voolata.

8. Väldi hammaste krigistamist

Mõned inimesed kipuvad ülemisi ja alumisi hambaid krigistama, seda eriti öösel. Aja jooksul võib see hambaemaili kulutada. Kui sul on krigistamisega probleeme, räägi hambaarstiga, kes võib soovitada spetsiaalset hambakaitset.

9. Käi regulaarselt kontrollis

Et hambaid tugevana hoida, külasta hambaarsti iga kuue kuu tagant. Arst märkab kaariest ja hammaste krigistamist enne, kui need juba kahju on teinud. Hambaarst saab kindlaks teha, kas saad piisavalt fluoriidi, et hambaemaili tugevdada.

Hambaemaili erosiooni soodustavad tegurid:

  • Liigne karastusjookide tarbimine.
  • Puuviljajoogid.
  • Kuiv suu või vähene süljeeritus.
  • Suhkru- ja tärkliserikas toit.
  • Reflukshaigus.
  • Seedeprobleemid.
  • Ravimid.
  • Geneetika.
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles