Suvi on käes ja särav päike teeb meele rõõmsaks. Selleks on ka põhjus, kuna päikesevalgus käivitab hormoonide vabanemise ajus, kirjutab TTÜ emeriitdotsent Tiiu Liebert.
Päikesevalgus suurendab heaoluhormooni serotoniini vabanemist ajus. Serotoniini seostatakse meeleolu tõstmisega, stressi vähendamisega ning sellega, et inimene tunneb end rahulikult ja keskendunult. Öösel suureneb aju unehormooni melatoniini eritumine ja magate rahulikumalt. Kõige tuntum on aga, et päikese UV kiirguse toimel tekib nahas D-vitamiin.
D-vitamiinil on palju kasulikke omadusi
D-vitamiini on ligi 90 aastat tuntud kui tervete luude vitamiini, kuna ta soodustab kaltsiumi ja fosfori imendumist peensoolest ning nende talletumist luudes ning hammastes. Tänapäeval on leitud D-vitamiinil ka palju muid kasulikke omadusi.
Piisav D-vitamiini kogus parandab insuliini sünteesi ja eritumist pidurdades või edasi lükates diabeedi avaldumist ning vähendades raskeid komplikatsioone diabeetikutel.
Ka immuunsüsteem vajab viiruste vastu võitlemiseks D-vitamiini. Vere madalat D-vitamiinisisaldust seostatakse suurema riskiga haigestuda sclerosis multiplex’i, infarkti, dementsusesse, pahaloomulistesse kasvajatesse ja paljudesse teistesse haigustesse. Seepärast on huvi D-vitamiini vastu suurenenud.
D-vitamiini allikad
Inimesed saavad D-vitamiini toidust (rasvased kalad, maks, munakollane, rikastatud toiduained jt.), toidulisanditest ja päikese UV-kiirguse toimel. D-vitamiin tekib nahas keskmise lainepikkusega UV-kiirguse juures.
Eestis läbiviidud UV-kiirguse mõõtmised näitasid, et oktoobrist kuni maini ei tooda keha D-vitamiini, küll aga suvel. Niisiis suvekuudel, eriti aga keskpäeval, tekib päikese UVB-kiirguse toimel kolekaltsiferool (D3). Kuid seda ei teki ülemäära ja veerand tundi päikesevanni keskpäeval maist septembrini vastab umbes 10 ug-le ehk mikrogrammile D-vitamiini annusele.